Strona głównaStyl życiaZmień dietę na śródziemnomorską. Dzięki temu możesz dłużej żyć

Zmień dietę na śródziemnomorską. Dzięki temu możesz dłużej żyć

Nie jest za późno na zmianę stylu życia na zdrowszy - korzyści z takich modyfikacji można zyskać w każdym wieku. Okazuje się, że seniorzy, którzy decydują się na stosowanie diety śródziemnomorskiej, mogą liczyć na dłuższe życie.
Zmień dietę na śródziemnomorską. Dzięki temu możesz dłużej żyć [Fot. beats_ - Fotolia.com]
Uczeni z Instytutu Neuromed w Isernii we Włoszech zaprosili do badań 12 tysięcy osób, w tym 5 tysięcy w wieku powyżej 65 lat. Ci, którzy w starszym wieku zdecydowali się na zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania się i wybrali ten śródziemnomorski, mieli aż o 25 proc. niższe ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu w badanym okresie. Ustalono, że dieta w stylu śródziemnomorskim w sposób szczególny chroni przed chorobami serca i , które stanowią główne przyczyny śmierci ludzi w starszym wieku.

Wyniki wyraźnie wskazują, że stanowi narzędzie, które może znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet u nie najmłodszych już ludzi, piszą autorzy badań. Co więcej, takie efekty daje nawet, jeśli przez wcześniejsze lata styl życia ludzi odbiegał od tego rekomendowanego przez lekarzy.
Nowością naszych badań jest skoncentrowanie się na osobach powyżej 65 roku życia - mówi Marialaura Bonaccio, jedna z autorek badań. - Od dawna wiadomo, że dieta śródziemnomorska jest skuteczna w zmniejszaniu ryzyka przedwczesnej śmierci w ogólnej populacji, ale nie wiedzieliśmy jeszcze, na ile może być to również efektywne u osób starszych. Wyniki wyraźnie pokazują, że tradycyjna wersja diety śródziemnomorskiej, bogata w owoce, warzywa, ryby, , i płatki zbożowe, a zawierająca niewielkie ilości mięsa i produktów mlecznych oraz wina pitego do posiłków, ma związek ze zmniejszeniem o 25 proc. ogólnego ryzyka śmierci (w badanym okresie). Szczególnie zaś chroni przed zgonem z przyczyn sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych - dodaje Bonaccio.
Wiadomo, że wobec postępującego starzenia się populacji za kilka lat osoby w wieku ponad 65 lat będą stanowić około jednej czwartej europejskiej ludności. Dlatego konieczne jest zidentyfikowanie tych modyfikowalnych czynników, które mogą zagwarantować nie tylko długie życie, ale i jego akceptowalną jakość. Można powiedzieć, że trzeba dodawać życia do lat, a nie tylko lat do życia. Nasze badanie stanowi solidną podstawę do promowania odżywiania się inspirowanego zasadami diety śródziemnomorskiej także wśród osób starszych - wyjaśnia Giovanni de Gaetano, współautor analiz.
O badaniach napisano w British Journal Of Nutrition

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć