Strona głównaStyl życiaĆwiczenia oporowe wydłużają życie

Ćwiczenia oporowe wydłużają życie

Ćwiczenia oporowe, w tym podnoszenie ciężarów, daje bardzo dobre skutki dla zdrowia. Ludzie, którzy podejmują taką aktywność fizyczną, mają większe szanse na dłuższe życie.
Ćwiczenia oporowe wydłużają życie [Fot. sportpoint - Fotolia.com]
Uczeni odkryli związek pomiędzy siłą a ryzykiem śmierci z różnych przyczyn, w tym z powodu chorób serca.

Z badań przeprowadzonych w Brazylii wynika, że regularna polegająca na podnoszeniu ciężarków pomaga żyć dłużej.

Uczeni regularnie przez sześć lat monitorowali siłę mięśni 4 tysięcy osób w wieku 40 - 85 lat. Okazało się ci, którzy potrafią podnosić ciężarki z większą szybkością, .

Eksperci zaznaczają jednak, że nie warto sie przeciążać. Najlepsze efekty dla zdrowia daje umiarkowany wysiłek. Ustalono, że bardzo duża masa mięśniowa, znacząco większa niż przeciętnie, oznaczała wyższe o kilkanaście razy ryzyko wcześniejszej śmierci.

W ramach badań mierzono siłę mięśni uczestników licząc, ile razy mogli oni podnieść określony ciężar. Ćwiczenia polegały a podnoszeniu ciężarka na wysokość biodra i ramion z wyprostowanymi łokciami.

Zespół ocenił związek między siłą mięśni i konkretnymi przyczynami śmierci, w tym z powodu i . Okazało się, że większa siła mięśni oznaczała niższe zagrożenie zgonu w wyniku tych chorób.

Według uczonych najlepszym sposobem na zwiększenie siły mięśniowej jest wykonywanie ćwiczeń oporowych dla górnej i dolnej części ciała. Trzeba wybierać ciężarki o wadze, która nie jest zbyt duża, ani zbyt mała do podniesienia. Liczy się też szybkość wykonywanych powtórzeń i długość przerw między kolejnymi seriami.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy