Strona głównaStyl życiaUważność przekłada się na stabilność emocjonalną i lepszy sen

Uważność przekłada się na stabilność emocjonalną i lepszy sen

Osoby, które są bardziej uważne, mają stabilniejsze emocje i postrzegają same siebie jako mające lepszą kontrolę nad swoim nastrojem i zachowaniem. Wyższy stopień uważności przekłada się też na mniejsze zaangażowanie poznawcze i aktywność fizyczną przed snem, co sugeruje lepszy odpoczynek.
Uważność przekłada się na stabilność emocjonalną i lepszy sen [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Uczestnicy nosili urządzenie mierzące czynność serca i okresowo w ciągu dnia oceniali swój stan emocjonalny i funkcjonowanie psychiczne.

Dzięki temu można było lepiej zrozumieć, jak uważność wpływa na reakcje na stres w ciągu dnia - mówi Holly Rau, współautorka badań. - Osoby, które deklarowały wyższy poziom uważności, odznaczały się lepszą kontrolą swoich i zachowań w ciągu dnia. Ponadto wyższa uważność wiązała się z mniejszą aktywnością przed snem, co przydaje korzyści dla jakości odpoczynku i przyszłej zdolności radzenia sobie ze stresem - dodaje.

Jak przeprowadzono testy

W badaniach wzięło kilkadziesiąt osób. Pierwszego dnia każdy uczestnik wypełnił kwestionariusze dotyczące swojego nastawienia i zachowania, a także testy poznawcze i został poddany ocenie fizjologii spoczynkowej.

W części testów dotyczącej życia codziennego uczestnicy nosili urządzenie monitorujące czynność serca i kilka razy dziennie odpowiadali na pytania dotyczące ich .

Na koniec każdego dnia badani wypełniali kwestionariusze dotyczące ich zdolności do regulowania emocji i zachowań oraz zostali poproszeni o ocenę poziomu pobudzenia poznawczego i fizycznego przed zaśnięciem.

Jak odkryto, większa stabilność emocjonalna, lepsza samoocena kontroli emocji i zachowań oraz mniejsze pobudzenie przed (miara poznawczych i fizycznych objawów lęku) były istotnie powiązane z wyższym poziomem .

Wydaje się, że uważność może być powiązana z samoregulacją w ciągu dnia i stanowić sposób na lepsze samopoczucie emocjonalne i fizyczne.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy