Starsi ludzie są mniej skłonni do podejmowania ryzyka dla potencjalnego zysku, a to może wynikać z niższego poziomu dopaminy w mózgu.
Seniorzy rzadziej wybierali ryzykowne gry, aby zdobyć więcej punktów w aplikacji na
smartfona nazwanej The Great Brain Experiment. Nie różnili się jednak od młodszych uczestników co do przyjmowania ryzykownych zakładów, aby uniknąć utraty punktów. Często sądzi się, że starsi ludzie nie podejmują ryzyka, jednak teraz dokładniej wiadomo, jakiego rodzaju
aktywności hazardowej unikają.
Mniejszej ilości ryzykownych wyborów wraz z wiekiem odpowiada stały spadek poziomu dopaminy. Przez całe nasze dorosłe życie poziom tego hormonu spada nawet o 10 proc. co dekadę.
Dopamina to substancja w mózgu mająca udział w przewidywaniu, które działania doprowadzą do nagrody. Wcześniej naukowcy odkryli, że ludzie wybierali znacznie bardziej ryzykowne gry, aby wygrać więcej pieniędzy, gdy podano im lek zwiększający ilość dopaminy.
- Z wiekiem poziom dopaminy naturalnie zmniejsza się, co może wyjaśniać, dlaczego rzadziej szukamy nagród - wyjaśnia dr Robb Rutledge, współautor badań. Skutki, które zaobserwowaliśmy w eksperymencie, mogą być spowodowane spadkiem dopaminy, ponieważ wiek miał związek tylko z jednym rodzajem ryzyka i odzwierciedlał znany wpływ leków z tym hormonem na podejmowanie
decyzji. Seniorzy nie byli ogólnie bardziej niechętni ryzyku i nie popełnili więcej błędów niż młodzi ludzie. Byli po prostu mniej zainteresowani dużymi nagrodami, a to sprawiło, że cechowali się niższą skłonnością do podejmowania ryzyka, aby je zdobyć - wyjaśnia dr Rutledge.
Na podstawie: Declining dopamine may explain why older people take fewer risks