Strona głównaStyl życiaLubimy mieć wybór, ale więcej opcji oznacza, że nie umiemy go dokonać

Lubimy mieć wybór, ale więcej opcji oznacza, że nie umiemy go dokonać

Wydawałoby się, że szeroki wachlarz wyboru jest postrzegany jako coś pozytywnego, okazuje się jednak, że osoby stojące przed większą liczbą opcji, niż są w stanie faktycznie rozważyć, chcą podjąć dobrą decyzję, ale nie są w stanie tego zrobić.
Lubimy mieć wybór, ale więcej opcji oznacza, że nie umiemy go dokonać [fot. Pete Linforth from Pixabay]
Pomimo pozornych możliwości, jakie stwarza istnienie wielu opcji, konieczność wyboru stwarza „paraliżujący paradoks" - uważa Thomas Saltsman, psycholog z Uniwersytetu w Buffalo.

- Chcesz dokonać dobrego wyboru, ale czujesz, że nie możesz - wyjaśnia Saltsman. - To połączenie postrzegania wysokiej stawki i niskich umiejętności może przyczynić się do głęboko zakorzenionej obawy, że nieuchronnie dokona się złego wyboru, co może zdusić proces decyzyjny - wyjaśnia Saltsman.

Według psychologa, aby poradzić sobie z zadaniem pozornie niemożliwym do wykonania, należy wziąć pod uwagę względne znaczenie danego wyboru.

- Wybór rozczarowującej pozycji z menu na kolację lub tego, co warto obejrzeć, nie zdefiniuje Cię jako osoby. Pomocne może być także wchodzenie w sytuacje wymagające dużego wyboru z kilkoma jasnymi wytycznymi dotyczącymi tego, czego oczekujesz od wybranej opcji. Może to nie pomóc w dokonaniu wyborów poprzez wyeliminowanie możliwości, które nie spełniają twoich wytycznych, ale także zwiększyć pewność, że znajdziesz wybór odpowiadający twoim potrzebom - radzi Saltsman.

Możliwość wyboru wydaje się atrakcyjną sytuacją, która wiąże się z poczuciem i autonomii. Jednak wyłaniająca się rzeczywistość cyfrowa, widoczna na forach takich jak zakupy i rozrywka online, może być przytłaczająca.

Wyszukiwanie w Internecie kurtki może przynieść tysiące trafień. - Wszystkie te opcje wydają się świetnym pomysłem. Dopóki to ty nie będziesz musiał/a naprawdę wybierać - mówi psycholog mark Seery, współautor badań.

- Uwielbiamy mieć taki wybór, ale kiedy faktycznie stajemy przed jego koniecznością spośród tych niezliczonych opcji, cały proces ulega zaburzeniu - mówi Seery. - Badania pokazują, że ostatecznie ludzie często żałują w takich przypadkach swojej , ale z naszych testów wynika, że tego rodzaju zwrot - nieodłączny paradoks polegający na lubieniu wyborów, a następnie niepokoju z ich powodu - następuje niemal natychmiast - dodaje Seery.

W różnych eksperymentach wzięło udział prawie 500 osób. - Poprosiliśmy uczestników, aby przeczytali fikcyjne profile randkowe i zastanowili się nad idealnym partnerem. Zastosowaliśmy przy tym środki psychofizjologiczne, chcąc, aby uczestnicy stanęli przed wyborem wymagającym rozważenia i aktywnego zaangażowania - wyjaśnia Saltsman.

Pomiary objęły i siłę pompowania serca. Kiedy ludziom bardziej zależy na decyzji, ich tętno wzrasta i serce bije mocniej. Ponadto zmierzono ilość krwi pompowanej przez serce i stopień rozszerzenia naczyń krwionośnych, które wskazują poziom pewności.

Wyniki pokazały, że w obliczu dużej liczby profili do wyboru, wyłonienie kandydatów było postrzegane zarówno jako ważniejsze, jak i bardziej przytłaczające. Potwierdziły to pomiary pracy serca i stanu naczyń.

- Badanie doświadczeń ludzi może ostatecznie pomóc nam lepiej zrozumieć negatywne skutki przeciążenia wyborami i dowiedzieć się, jak im zapobiegać - uważa Saltsman.

Na podstawie: Study:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy