Strona głównaStyl życiaPolaków życiowe radości: rodzina, małżeństwo, praca

Polaków życiowe radości: rodzina, małżeństwo, praca

Większość Polaków jest zadowolona z życia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa Polaków (54%) jest raczej zadowolona z życia, a około jednej siódmej (14%) jest bardzo zadowolonych. Co trzeci Polak (34%) zalicza się do szczęśliwców, natomiast trzykrotnie mniejsza grupa (11%) określa się mianem pechowców. Ponad połowa badanych (55%) stwierdza, że różnie z tym bywa.
Polaków życiowe radości: rodzina, małżeństwo, praca Poczucie szczęścia i jest społecznie zróżnicowane. Do tych, którzy uważają, że los im sprzyja, stosunkowo częściej zaliczają się młodsi respondenci (do 34 roku życia), mieszkańcy największych aglomeracji, ludzie mający wyższe wykształcenie, dobrze sytuowani, uzyskujący najwyższe dochody na osobę w gospodarstwie domowym, członkowie takich grup zawodowych jak kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, prywatni przedsiębiorcy, technicy i średni personel oraz pracownicy usług. Z kolei za pechowców wyraźnie częściej uznają się najsłabiej wykształceni, znajdujący się w złej sytuacji materialnej, a także renciści, bezrobotni i bierni zawodowo zajmujący się domem.

Ponad połowa Polaków (54%) jest raczej zadowolona z życia, a około jednej siódmej (14%) jest bardzo zadowolonych. Łącznie ogólną satysfakcję deklaruje ponad dwie trzecie badanych (68%), czyli niemal tyle samo co w 2010 roku. Niezadowoleni stanowią nieliczną grupę (5%).

Czynniki, które warunkują , są podobne do tych, które wpływają na poczucie szczęścia. Tak więc relatywnie najwięcej zadowolonych jest wśród ludzi młodych (do 34 roku życia), mieszkańców największych miast, osób mających wyższe wykształcenie oraz wśród znajdujących się w dobrej sytuacji materialnej. Z kolei stosunkowo wysoki odsetek nieodczuwających satysfakcji ze swojej egzystencji obserwujemy wśród najgorzej sytuowanych.

Najczęściej odczuwana jest satysfakcja z relacji rodzinnych i towarzyskich. Ogromna większość jest zadowolona ze swoich dzieci (91%), a tylko nieliczni (1%) są z nich niezadowoleni. Satysfakcję ze swojego związku odczuwa 82% małżonków. Ponad trzy czwarte Polaków (78%) czerpie zadowolenie z więzi z przyjaciółmi i bliskimi znajomymi.

Ważnym źródłem satysfakcji dla przeważającej większości badanych jest miejsce zamieszkania. Odczuwa ją trzy czwarte dorosłych (76%), a jedynie sześciu na stu (6%) wyraża rozczarowanie. Trzy piąte respondentów mających doświadczenie zawodowe (61%) deklaruje zadowolenie z przebiegu swojej pracy, a co jedenasty (9%) jest nią nieusatysfakcjonowany.

Ze stanu swojego zdrowia zadowolona jest ponad połowa Polaków (54%), natomiast dla niespełna jednej czwartej (23%) stanowi on powód do niepokoju. Co piąty badany (22%) ocenia swoją kondycję zdrowotną przeciętnie. Satysfakcję z posiadanych kwalifikacji i wykształcenia ma ponad połowa ankietowanych (51%), a jedna piąta (21%) jest z nich niezadowolona. Również nieco ponad połowa (51%) deklaruje satysfakcję ze swojej sytuacji materialnej (mieszkania, wyposażenia itp.); niewielu ocenia ten aspekt swojego życia negatywnie (12%), natomiast stosunkowo duża grupa (36%) ma w tej kwestii mieszane odczucia.

Znacznie rzadziej powodem do zadowolenia są dochody. Satysfakcję z nich deklaruje co czwarty badany (25%), natomiast niezadowolenie – blisko dwie piąte (38%). Niewiele mniej osób (36%) ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną. Perspektywy na przyszłość cieszą ponad jedną trzecią Polaków (37%), z kolei co piąty (20%) z pesymizmem patrzy w przyszłość. Trzech na dziesięciu ankietowanych (30%) ma w tej kwestii ambiwalentne odczucia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy