Strona głównaStyl życiaUrzędnicy kompetentni ale nieuprzejmi

Urzędnicy kompetentni ale nieuprzejmi

Osobiste doświadczenia Polaków związane z załatwianiem różnego rodzaju spraw urzędowych są pozytywne – wynika z sondażu CBOS. O ile jednak wiedza merytoryczna, kompetencje urzędników oraz prawidłowość załatwiania formalności są doceniane przez interesantów, o tyle w zakresie uprzejmego traktowania, życzliwego podejścia oraz skupienia uwagi na obsługiwanej osobie i jej sprawie powinna nastąpić poprawa.
© Robert Kneschke - Fotolia.comPonad połowa Polaków (55%) przynajmniej raz w tym roku załatwiała jakieś sprawy w urzędzie. W porównaniu z badaniem sprzed pięciu lat nie zmieniła się również liczba osób, które odwiedzały urzędy wielokrotnie (8%). Nieco wzrósł odsetek respondentów, którzy byli w urzędzie kilka razy (o 5 punktów, do 33%), jednocześnie zmniejszył się tych, którzy byli tam tylko raz (o 5 punktów, do 14%). Można więc powiedzieć, iż odsetek Polaków odwiedzających urzędy celem załatwienia jakichś spraw jest stabilny, nieco zwiększyła się natomiast częstość tych wizyt.

Do urzędu w sprawach firmowych

Tak jak przed pięcioma laty częstością załatwiania spraw w urzędach wyróżniają się osoby prowadzące własną. Relatywnie często w urzędach bywają też kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz pracownicy administracyjno-biurowi. Można zatem sądzić, iż respondenci załatwiali w urzędach sprawy nie tylko prywatne, ale także dotyczące ich miejsca pracy.

Do urzędu miasta albo skarbowego

Badani, którzy w tym roku załatwiali przynajmniej jedną sprawę urzędową, zostali zapytani o doświadczenia związane z ich ostatnią wizytą w urzędzie. Tak jak przed pięcioma laty najczęściej dotyczyła ona spraw załatwianych w podstawowych jednostkach samorządu terytorialnego, czyli urzędach gmin i miast (51% ostatnich wizyt, 28% ogółu respondentów). Znacznie mniej osób załatwiało sprawę w urzędzie skarbowym (15% ostatnich wizyt, 8% badanych), w ZUS (11% ostatnich wizyt, 6% badanych), starostwie powiatowym (9% ostatnich wizyt, 5% badanych) i powiatowym urzędzie pracy (7% ostatnich wizyt, 4% badanych).
Sporadycznie jako miejsce ostatniej wizyty w urzędzie wskazywano siedziby administracji wojewódzkiej – urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie (łącznie 2% ostatnich wizyt, 1% badanych). Ponadto wśród odwiedzanych ostatnio urzędów pojedyncze osoby wymieniały: sądy, NFZ, archiwum państwowe, notariusza, urząd pocztowy, biura dystrybutorów energii elektrycznej i gazu, spółdzielnie mieszkaniowe oraz bank.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy