Strona głównaStyl życia2 sierpnia - Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

2 sierpnia - Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti

Do dziś nieznana jest przybliżona choćby liczba romskich ofiar, jak wskazują jednak współczesne szacunki, w wyniku prześladowań i terroru w okresie III Rzeszy śmierć poniosło około pięćdziesięciu procent Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców. W ubiegłym roku Sejm RP przyjął uchwałe, w której ustanowił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.
2 sierpnia - Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti "W hołdzie Romom i Sinti, ofiarom niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanawia dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti" – brzmi tekst uchwały przyjętej przez Sejm RP w 2011 roku.

Narastające od kilku lat zainteresowanie Romami i ich historią, także wśród młodzieży i kształtującej się inteligencji romskiej, ukazuje, jak istotnym elementem tożsamości romskiej, jest pamięć o Romach jako ofiarach Zagłady.

Romowie i Sinti od lat 70-tych XX wieku walczyli o pamięć, uznanie ich Zagłady i przywrócenie pamięci o Romach jako ofiarach II wojny światowej. Od początku lat 90-tych XX wieku w dniu 2 sierpnia stowarzyszenia Romów i Sinti, wspierane przez instytucje publiczne organizują obchody na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau – w miejscu symbolicznym dla Zagłady Romów.

W tym roku już po raz trzynasty drogami Małopolski wędrował zorganizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie Tabor Pamięci Romów oddający hołd romskim ofiarom nazistów, zamordowanym w podtarnowskich wsiach i miasteczkach – dzięki temu i podobnym przedsięwzięciom w całej Polsce powoli wypełnia się mapa miejsc pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Ubiegłoroczna uchwała przywołuje pamięć o dniu, w którym tzw. cygański obóz rodzinny w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau został ostatecznie zlikwidowany; przywołuje obraz śmierci ponad 21 000 Romów i Sinti deportowanych do Birkenau z wielu krajów Europy; przywołuje obraz hitlerowskich prześladowań i ogromu strat, jakie ta mniejszość poniosła w czasie II wojny światowej.



Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy