Strona głównaStyl życia22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, w tym roku odbywa się pod hasłem "Woda dla miast. Odpowiadając na miejskie wyzwania". Ten temat ma zwrócić uwagę na trudne położenie mieszkańców miast, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej.
Światowy Dzień Wody Mimo, że zbiorniki wodne zajmują 71% powierzchni globu, jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1% to woda pitna.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF (WHO/UNICEF JMP 2008) około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Oznacza to w przybliżeniu, że co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. 3% z nich żyje w Europie; 53% pochodzi z Azji, 38% z Afryki.

Większość ludzi, którzy nie mają dostępu do bezpiecznych ujęć wody oraz urządzeń sanitarnych żyje w Azji. Jednak należy podkreślić, że największy odsetek ludzi bez dostępu do czystej wody i sanitariatów (w odniesieniu do całości populacji) występuje w Afryce, a nie w Azji (Water for Life Decade).

Mimo, że istnieje wiele przepisów i praw związanych z kondycją życia ludzkiego, do niedawna nie istniał żaden międzynarodowy zapis legislacyjny określający dostęp do wody jako konstytucyjny warunek ludzkiej egzystencji. 28 czerwca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, w której dostęp do czystej wody i sanitariatów uznano za prawo człowieka. Warto podkreślić, że bez zapewnienia ludziom dostępu do czystej wody szereg praw człowieka nie może być realizowanych.

Polska Akcja Humanitarna (PAH) realizuje Kampanię Wodną od 2004 roku. Światowy Dzień Wody jest okazją, aby przypomnieć, że czysta woda jest życiem, a dostęp do niej jest prawem każdego człowieka. Rosnące zapotrzebowanie na wodę powoduje wyczerpywanie się naturalnych zasobów wód gruntowych w pobliżu miast. Ponadto nieodpowiednie zarządzanie odpadami oraz brak sanitariatów powodują zanieczyszczenie gleb i skażenie wód gruntowych i powierzchniowych, które nie nadają się do użytku lub wymagają kosztownych instalacji oczyszczających.

- Światowy Dzień Wody to z jednej strony radosne święto, podczas którego możemy docenić wartość i rolę wody w naszym życiu. Tutaj w Polsce jesteśmy nią otoczeni, odkręcamy kurek i mamy jej pod dostatkiem. Jednak trzeba też zdać sobie sprawę, że dla milionów ludzi na świecie jest to wciąż nieosiągalny luksus. Ten dzień jest okazją aby o tym pomyśleć. Kampania Wodna PAH, ma na celu zapewnienie jak największej liczbie osób dostępu do wody pitnej i godnych warunków sanitarnych. Wspieram ją całym sercem. Chciałabym także, aby Dzień Wody stał się pretekstem do tego, by małymi krokami zmieniać na lepsze także nasze nawyki. Każdy z nas może dbać o zasoby wodne na świecie i tym samym czuć się odpowiedzialny za przyszłe pokolenia. Na początek wystarczy, że będziemy pamiętać o zakręcaniu kranu przy myciu zębów i naprawimy w naszym domu cieknące krany - mówi Agata Buzek, ambasadorka Kampanii Wodnej realizowanej przez PAH.

Projekty realizowane przez PAH obejmują m.in. działania w Autonomii Palestyńskiej i Sudanie Południowym.

W Autonomii Palestyńskiej od 2006 roku PAH zrealizowała 16 projektów na łączna sumę 3 milionów złotych, z czego 11 to projekty wodno-sanitarne.

Misja PAH w Sudanie Południowym została założona po zawarciu porozumień pokojowych, w sierpniu 2006 roku w mieście Bor - stolicy stanu Jonglei. Do tej pory ze środków przekazanych przez firmy, instytucje publiczne i osoby prywatne PAH sfinansowała budowę 89 studni w Sudanie Południowym oraz 40 studni w Darfurze.

Ponadto PAH szkoli mechaników pomp; dostarcza narzędzia i części zamienne, służące naprawie pomp; prowadzi promocję higieny w społecznościach lokalnych i w szkołach; wyposaża szkoły w studnie i sanitariaty.

Jerzy Piątek / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy