Strona głównaStyl życia4 czerwca 1989 - 25 lat wolności

4 czerwca 1989 - 25 lat wolności

„Proszę Państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm" - te słowa wypowiedziane przez aktorkę Joannę Szczepkowską 25 lat temu urosły do rangi symbolu. Dziś niemal dokładnie powtórzył je amerykański prezydent, mówiąc "Wybory 4 czerwca początkiem końca komunizmu w Europie".
Lata osiemdziesiąte przyniosły kolejną falę niezadowolenia społecznego, w różnych częściach kraju wybuchały strajki, domagano się legalizacji „Solidarności". Władze musiały pertraktować, doszło do spotkania generała Kiszczaka z Lechem Wałęsą, w czasie obrad X Plenum KC PZPR działacze zaakceptowali koncepcję porozumienia się z "Solidarnością". Od 6 lutego do 5 kwietnia toczyły się obrady Okrągłego Stołu, zmiana ordynacji zaś stanowiła zaś jedno z ich postanowień. Uchwalono wówczas, iż że 65% w Sejmie przypadnie przedstawicielom PZPR, ZSL, SD oraz stronnictw prorządowych, zaś o pozostałe 35% ubiegać się będą mogli kandydaci bezpartyjni. Całkowicie wolny miały być natomiast wybory do Senatu. Frekwencja wyniosła 62%, a wybory zakończyły się sukcesem opozycji - w pierwszej turze do Sejmu dostało się 160 posłów na 161 miejsc oraz 92 senatorów na 100 dostępnych miejsc. Pierwszemu niekomunistycznemu rządowi przewodził .

Wspominamy


fot. collage Senior.plRocznica wyborów 4 czerwca skłania do wspomnień, refleksji i kreowania nowych planów. Każdy chce mieć w tym jakiś udział. Podobnie jak 5 lat temu, znane portale, czasopisma i dzienniki zmieniły swoje logotypy stosując tzw. solidarycę, tj. czcionkę charakterystyczną dla logo NSZZ "Solidarność", albo dodając logotyp "25 lat wolności". Zrobiły to m.in.: "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", "Polska", "Super Express", "Puls Biznesu", kilkanaście tytułów regionalnych, Onet.pl, Wirtualna Polska, Interia.pl, Gazeta.pl.

Ponadto, na wielu kanałach programy przerywane są nie tylko reklamami, ale krótkimi informacjami o rocznicy, przypomnieniami o obchodach oraz wspomnieniami ludzi, którzy byli zaangażowani w jakąś formę działalności opozycyjnej, bądź po prostu oczekiwali zmian i głosowali w przełomowych wyborach. Szeroko relacjonowane są także , w tym spotkanie przywódców państw, z udziałem prezydenta USA .

Kontrowersje


Jest ich co najmniej kilka i dotyczą różnych poziomów wiedzy na temat opisywanych zdarzeń oraz diametralnie odmiennych opinii co do słuszności (bądź jej braku) przebiegu zmian.

  • Polacy nie są jednomyślni w ocenie obrad Okrągłego Stołu. Niektóre środowiska polityczne uważają, że Okrągły Stół był zdradą - porozumieniem między władzami a bardziej uległą częścią opozycji. Zawiedzeni efektami zmian ustrojowych są zdania, że proces dochodzenia do wolności wciąż się toczy, a przed nami kolejne lata przekształceń i rozliczania z przeszłością
  • Innym punktem kontrowersyjnym jest fakt, że wielu Polaków nie wie, co świętujemy. Z badań przeprowadzony przez Grupę IQS dla programu „Teraz My" wynika, że zaledwie 24% respondentów umiało poprawnie odpowiedzieć na pytanie o to, co uczcimy 4 czerwca. Wśród innych odpowiedzi pojawiały się: "powstanie pierwszego niekomunistycznego rządu" - tak uważało 15%. badanych, "koniec stanu wojennego" - to odpowiedz 8%.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:07:37, 04-06-2014 ~gość: 78.8.212.xxx

    Czwarty czerwca – a cóż to za święto? http://pochwalony.eu/?p=2442
  • 20:14:44, 04-06-2014 Lila

    Chyba gościu nie spodoba się ta strona seniorom.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy