Strona głównaStyl życia5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem pralki

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem pralki

W gąszczu firm i modeli pralek dostępnych na rynku, wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki? Czy rodzaj bębna i klasa energetyczna mają znaczenie? Która prędkość wirowania jest najbardziej optymalna?
5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem pralki [© Sergey Ryzhov - Fotolia.com] Oto 5 rzeczy, o których warto pamiętać, aby wybrać pralkę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb:
 1. Ładowność ma znaczenie
  Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć przed jest miejsce, w którym ją postawimy. Zanim wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu wymarzonego modelu, zmierzmy dokładnie powierzchnię przeznaczoną na urządzenie. Pamiętajmy przy tym, by uwzględnić ok. 8 cm na wystające elementy w postaci przyłącza wody (producenci pomijają ten punkt przy podawaniu wymiarów pralki). Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca, warto postawić na pralkę ładowaną od góry, która z założenia jest węższa od standardowych modeli ładowanych z przodu, ale ma mniejszą pojemność bębna. Alternatywą są też tutaj ładowane od frontu modele typu slim – ich zaletą jest nie tylko mała głębokość, ale też fakt, że możemy dodatkowo zagospodarować użytkowo jej wierzch.

 2. Nie odbębniaj zakupu
  Bęben to najważniejszy element pralki. Dlatego, przy zakupie nowego urządzenia warto wziąć pod uwagę zarówno pojemność, jak i rodzaj bębna. Pojemność bębna powinniśmy wybrać w oparciu o to, ilu członków liczy nasza rodzina oraz jak często robimy .

  – Optymalna pojemność bębna dla singla to ok. 4-4,5 kg, dodatkowe 2 kg przydadzą się kilkuosobowej rodzinie. Z kolei przy większej liczbie pociech, gdzie pranie trzeba robić prawie codziennie, sprawdzi się pralka z bębnem o pojemności powyżej 7 kg – mówi Maciej Cisek, ekspert Max Elektro, firmy z branży AGD/RTV/IT.

  Na efektywność prania duży wpływ ma sam rodzaj bębna. Te o strukturze diamentu sprawdzają się przy delikatnym praniu zapobiegając zaciąganiu się tkanin. Struktura plastrów miodu (tzw. SoftCare) sprawia, że ubrania nie dotykają podczas prania ścianek bębna, dzięki czemu się nie mechacą. Bęben typu VarioSoft pokryty jest od środka wypukłymi kroplami, które w zależności od rodzaju obrotów umożliwiają zarówno delikatne, jak i intensywne pranie. Z kolei typ Shiatsu rozluźnia podczas prania włókna tkanin, co umożliwia środkom głębsze wnikanie w strukturę ubrania.

 3. (Za)wirowanie
  Wybierając prędkość wirowania naszej pralki warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim im większa liczba obrotów na minutę, tym mniej mokre ubrania, ale i zwykle – większa cena. Z drugiej strony, wysoka prędkość wirowania oznacza też głośniejszą pracę pralki oraz zagniecenia na odzieży i tym samym, więcej prasowania. Przedział obrotów w dostępnych na rynku pralkach jest bardzo duży – od 800 do ponad 1500 obrotów na minutę.

  – Optymalnym rozwiązaniem jest zakup pralki z prędkością co najmniej 1000 obrotów oraz możliwością regulacji prędkości wirowania w zależności od naszych preferencji – dodaje Maciej Cisek.

 4. Pralka z klasą
  Pobudki ekonomiczne oraz coraz częściej – ekologiczne sprawiają, że zwiększamy uwagę na klasę energetyczną nowej pralki, rozumianą jako roczne zużycie energii wyrażonej w kW/h. Obecnie mamy do wyboru siedem stopni - od najbardziej efektywnego A+++ do D o najniższym współczynniku efektywności.

  – Jeżeli zależy nam na korzystnych rachunkach za energię elektryczną – wybierzmy pralkę z oznaczeniem A. Przy czym, im więcej plusów przy A, tym mniej zużycia energii, wody, ale i niższy poziom hałasu – radzi Maciej Cisek.

  Wyższa klasa energetyczna pralki oznacza oczywiście jej wyższą cenę. Warto tu jednak pomyśleć o długofalowych korzyściach i oszczędnościach wynikających z zakupu pralki o wyższej klasie energetycznej.

 5. Zaprogramuj pralkę pod siebie
  Programator dostosowany do rodzaju tkanin, temperatury oraz długości prania to już standardowe rozwiązanie. Nowoczesne modele pralek są wyposażone w coraz większą liczbę funkcjonalności, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku rodzin, w których każdy nosi inny typ ubrania. Przykładowe, dodatkowe programy to: pranie skrócone, służące jedynie odświeżeniu odzieży, pranie tkanin mieszanych niewymagające sortowania ubrań zgodnie z kolorem, pranie koszul, tryb dla alergików, funkcja ½ wsadu, pranie parowe lub bąbelkowe, czy zabezpieczenie przed dziećmi. Możemy też znaleźć modele, w których mamy możliwość samodzielnego skonstruowania trybu poprzez dobór temperatury i wirowania, a nawet pralki zintegrowane ze smartfonem, pozwalające na zdalne włączanie prania.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 14:56:14, 05-03-2016 ~gość: 146.185.31.xxx

  JA , mam pralkę candy simplyfi sterowaną zdalnie nawet spoza domu. W ME za 1400 była w promocji hehe
 • 19:47:25, 24-05-2016 wesolysenior

  dobrze wiedzieć, będę o tym pamiętać jeśli przyjdzie co do czego

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • eGospodarka.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy