Strona głównaStyl życia65. rocznica wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

65. rocznica wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

27 stycznia obchodzimy 65 rocznicę wyzwolenia Auschwitz oraz V Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Uroczystości odbywają się na terenie byłego niemieckiego obozu ale także w wielu miejscach Polski i świata.
65. rocznica wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście [© Maroš Markovič - Fotolia.com] W Oświęcimu spotkali się ministrowie edukacji, biorąc udział w konferencji „Auschwitz - pamięć, odpowiedzialność, edukacja." Na zaproszenie wystosowane przez minister Katarzynę Hall, prof. Władysława Bartoszewskiego, przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, odpowiedziało trzydzieści pięć krajów. Na czele delegacji z ośmiu państw przybyli ministrowie konstytucyjni: Jason Kenney - minister ds. obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości Kanady, Radovan Fuchs - minister edukacji Chorwacji, Anna Diamantopoulou - minister edukacji Grecji, Gideon Sa'ar - minister edukacji Izraela, Aleksandr Fursenko - minister edukacji i nauki Federacji Rosyjskiej, Nebojsa Bradic - minister kultury Serbii, Igor Luksič - minister edukacji i sportu Słowenii oraz Mauro Dell'Ambrogio - sekretarz stanu ds. edukacji i nauki Szwajcarii.

Ministrowie przedstawili programy realizowane w swoich krajach dotyczące nauczania pamięci o Holokauście. Konferencję podsumował w swoim wystąpieniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, który podkreślił, że spotkanie ministrów edukacji z tak wielu krajów stanowi niezwykłą okazję dla podkreślenia wagi Holokaustu w najnowszej historii Polski i świata.

- Konferencja umożliwiła stworzenie forum wymiany doświadczeń na temat nauczania o Holokauście, z uwzględnieniem wizyt w autentycznym miejscu pamięci - powiedział Jerzy Buzek.

W głównych uroczystościach 65. rocznicy wyzwolenia, które odbywają się w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, bierze udział około 150 byłych więźniów, a także przedstawiciele władz państwowych, dyplomaci i politycy, między innymi prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu i szef PE Jerzy Buzek.

27 stycznia został wybrany jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Data ta ma szczególne znaczenie, ponieważ upamiętnia wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau, a także ma swój udział w zwalczaniu kłamstwa oświęcimskiego i innych niejednoznacznych interpretacji historii poprzez edukację oraz oddawanie hołdu ofiarom wojny. „Chcielibyśmy, aby ten dzień w świadomości nas wszystkich był ważnym wydarzeniem, które pozwoli zatrzymać się na chwilę w zgiełku codzienności i wspomnieć tych, którzy tak bardzo cierpieli” – mówi Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji Shalom, która co roku organizuje uroczystości.

Główna ceremonia obchodów V Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście odbędzie się 27 stycznia 2010 r. o godzinie 16.30 pod pomnikiem Bohaterów Getta.

26 i 27 stycznia br. na ulice Warszawy wyjedchał oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj Widmo. Pusty pojazd symbolizuje tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach.

Organizatorzy obchodów, Fundacja Shalom i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy apelują aby 27 stycznia o godzinie 18:00 uczcić Dzień Pamięci o Holokauście zapalając świece w swoich oknach. 27 stycznia będziemy wspominać przedwojennych Żydów, współmieszkańców polskich miast i miasteczek.

Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau - dwa lata później. Naziści zgładzili tam co najmniej 1,1 miliona ludzi - Żydów, Polaków, Romów i przedstawicieli innych narodów. Wyzwolenia obozu dokonali 27 stycznia 1945 roku żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60 Armii I Frontu Ukraińskiego.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy