Strona głównaStyl życia72 rocznica wkroczenia do Polski wojsk radzieckich

72 rocznica wkroczenia do Polski wojsk radzieckich

Druga przypadająca we wrześniu tragiczna polska rocznica związana z II wojną światową. Tego dnia, na mocy "paktu o nieagresji" podpisanego przez ministrów spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa i ZSRR Wiaczesława Mołotowa, na terytorium broniącej się przed hitlerowcami Rzeczpospolitej wkroczyły wojska sowieckie.
„W te ciężkie dni dla Was potężny Związek Radziecki wyciąga Wam ręce braterskiej pomocy. Nie przeciwcie się Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Wasze przeciewinienie bez kożyści i przerzeczona na całą zgubę. My idziemy do Was nie jako zdobywcy, a jak wasi bracia po klasu, jako wasi wyzwoleńcy od ucisku obszarników i kapitalistów" - czytamy w pochodzących z tamtych dni ulotkach propagandowych, rozpowszechnianych przez radzieckiego okupanta. Jak bardzo nieprawdziwa była ich treść, dowiedzieli się tak zwani "wrogowie ludu", do których zaliczano duchowieństwo, inteligencję, polskich urzędników, działaczy niekomunistycznych partii, ale także wielu ludzi pozornie "nieszkodliwyc" dla nowej władzy. 22 tysiące polskich żołnierzy zostało zamordowanych w Katyniu, tysiące innych Polaków trafiło do niewoli, o wielu z nich słuch zaginął na zawsze.

- To nasze wspólne zobowiązanie i nasz wspólny obowiązek: dbanie o to, aby treść związana z datą 17 września 1939 r. trwała nie tylko w pamięci, ale także oddziaływała na nasze działania współczesne - powiedział dziś, prezydent Bronisław Komorowski - Wszyscy byśmy chcieli, aby nasza pamięć o 17 września w tym także o zbrodni katyńskiej i innych bolesnych doświadczeniach Polski ze wschodnim sąsiadem zaowocowały postępem procesu odcinania się nowej Europy, także Europy Wschodniej, izolowanie się od złej tradycji systemu stalinowskiego z systemu komunistycznego.

Dziś przypada także inna symboliczna rocznica, pośrednio powiązana z tragicznymi wydarzeniami z 39 roku oraz ich następstwami. Właśnie tego dnia w 1993 roku dowódca Północnej Grupy Wojsk, generał Leonid Kowaliow zameldował prezydentowi Lechowi Wałęsie o zakończeniu wycofywania wojsk radzieckich z Polski. Ostatnich 24 oficerów, w tym pięciu generałów wyjechało z Dworca Wschodniego w Warszawie dzień później, kończąc tym samym kilkudziesięcioletni okres stacjonowania Armii Czerwonej a później Radzieckiej w Rzeczypospolitej, praktycznie nieprzerwany od 17 września 1939.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy