Strona głównaStyl życiaAfryka także się starzeje

Afryka także się starzeje

W 2050 roku w Afryce będzie żyło prawie tak wielu seniorów jak w Europie. Tymczasem w polityce społecznej na Czarnym Kontynencie brak niezbędnych rozwiązań dotyczących finansowania i systemu opieki społecznej w jeszcze większym stopniu niż na Starym Kontynencie.
©  Renate W. - Fotolia.comAfryka się starzeje. Opublikowane w sierpniu badania przeprowadzone przez francuski Narodowy Instytut Badań Demograficznych (de l'Institut national d'études démographiques, INED) ujawniają niemal zapomniany problem w obliczu tego, że Afryka jest zazwyczaj przedstawiana jako kontynent młodych ludzi. Dziś, według danych ONZ, osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią 5,5% ludności Afryki. W 2050 roku liczba afrykańskich seniorów zwiększy się do 215 milionów, w Europie osób starszych będzie wówczas 241 milionów.

Kontynent jest bardzo słabo przygotowany na „armię" osób starszych, polityka zdrowotna i emerytalna odniesieniu do tego segmentu populacji jest kiepsko rozwinięta. Nie ma realnego systemu - świadczenia w Afryce są często ograniczone do urzędników służby cywilnej i pracowników dużych firm prywatnych. Mniej niż 10% osób starszych (w wieku powyżej 60 lat) jest uprawnionych do emerytury, ocenia INED.

Jak wskazują badacze, modernizacja społeczeństw afrykańskich doprowadziła do erozji mechanizmów solidarności międzypokoleniowej charakterystycznej dla ludności Czarnego Kontynentu w latach ubiegłych. Ewolucja społeczna spowodowała niechęć młodych pokoleń do gwarantowania starszym opieki, piszą badacze INED. Ta modyfikacja czasami kwestionuje wartość solidarności międzypokoleniowej, dodają.

Istnieje ryzyko, że starzenie się zaważy także na rozwoju kontynentu. - Starsi muszą pracować do stosunkowo zaawansowanego wieku, a i tak już brakuje wielu miejsc pracy dla przedstawicieli młodych pokoleń - stwierdziła jedna z autorek raportu, Valerie Golaz. Badaczka przywołuje Ugandę, w której mieszka 1,3 mln seniorów (ogólna liczba ludności wynosi nieco ponad 32 mln) - w kraju ma zostać ustanowione świadczenie dla osób w wieku ponad 65 lat, a także tych, którzy mają pod opieką sieroty lub osoby niepełnosprawne. Kraj uruchomił pilotażowy projekt w kilku dzielnicach miasta. - Na razie nie wiemy, czy to będzie skuteczne i czy nastąpi poprawa sytuacji najsłabszych członków społeczności, którzy żyją poniżej granicy ubóstwa - dodaje.

Maroko, gdzie kwestia starzenia jest jeszcze poważniejsza, w oparciu o zasadę solidarności narodowej z , wdrożyło plan pomocy medycznej. Senegal stworzył program, który umożliwia osobom starszym dostęp do opieki, wiąże się jednak z procedurami administracyjnymi stanowiącymi ogromną barierę dla potrzebujących w znacznej mierze będących analfabetami.

Jak oceniają badacze, wspomniane programy są krokami w dobrym kierunku, ale nie stanowią dostatecznego rozwiązania problemu. ludności stanowi dla Afryki ogromne wzywanie i konieczne jest opracowanie oraz wdrożenie szerszych projektów stanowiących holistyczne koncepcje zabezpieczenia bytu ludzi starszych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy