Strona głównaStyl życiaAgeizm bardziej rozwija się w domu niż pracy

Ageizm bardziej rozwija się w domu niż pracy

Życie z osobą starszą pod jednym dachem wzmaga zdenerwowanie u ludzi młodszych i utrwala uprzedzenia dotyczące starszego wieku, podczas gdy praca z seniorami niweluje stereotypy, wynika z badań kanadyjskich naukowców.
„Życie ze starszymi członkami rodziny wymaga pewnych poświęceń, sędziwi domownicy potrzebują pomocy i opieki, zaś starsi koledzy z pracy są postrzegani jako zdrowsi, mający większe możliwości, dobrze funkcjonujący", mówi profesor psychologii Linda Allan z University of British Columbia, współautorka badania.

W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach „Educational Gerontology", wzięło udział około 100 osób w wieku 17-49 lat. 1/3 z nich ma regularne kontakty z ludźmi w wieku ponad 65 lat. Partycypanci odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy na temat starzenia się, niepokoju związanego z tym procesem, a także nastawienia do osób starszych.

U tych, którzy wykazywali się większą wiedza o procesie starzenia się, zanotowano niższy poziom niepokoju o upływ czasu. Osoby przyznające się do lęku przed starością, jednocześnie były bardziej uprzedzone i negatywnie nastawione do ludzi w sędziwym wieku.

„Młodsi uczestnicy pracujący ze starszymi ludźmi wykazywali mniejszy poziom ageizmu, niż ci, którzy mieszkali z wiekowymi członkami rodziny. Na negatywną postawę młodszych dorosłych żyjących na co dzień z sędziwymi osobami wpływ ma konieczność udzielania pomocy starszym i obserwacja ich zmniejszających się możliwości fizycznych, jak również (w przypadku demencji) intelektualnych", wyjaśnia doktor Robert Butler z International Longevity Center, który w 1968 roku ukuł pojęcie „ageizm".

„Jeśli widzisz, jak sędziwy człowiek biegnie w maratonie, twój pogląd na starość staje się pozytywny. Jeśli zaś obserwujesz starzejącą się jednostkę, która ma problemy finansowe i zdrowotne (zarówno mentalne, jak i fizyczne), prawdopodobnie w duchu myślisz: nie chcę tak skończyć", obrazuje ustalenia naukowców Colin Milner z Vancouverbased International Council on Active Aging.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy