Strona głównaStyl życiaAlkohol i kluczyki: zakazana para

Alkohol i kluczyki: zakazana para

Każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując możesz uratować życie najbliższej Ci osoby – to przekaz najnowszej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dotyczącej kwestii prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu.
Alkohol i kluczyki: zakazana para [© Václav Mach - Fotolia.com] Podczas badania postaw względem bezpieczeństwa ruchu drogowego przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2014 roku, 29 proc. ankietowanych osób podało, że większości ich znajomych zdarza się jeździć po spożyciu alkoholu. Aż 12 proc. respondentów nie zgadza się z tym, że jazda po spożyciu alkoholu istotnie zwiększa ryzyko wypadków! Tymczasem statystyki jednoznacznie wskazują, że problem ten jest bardzo poważny – przez w 2014 roku zginęły 256 osoby (11,7 proc. ogółu zabitych w wypadkach drogowych), a ponad 2,3 tys. zostało rannych.

Surowe i nieuchronne kary dla pijanych kierowców

Powstrzymując pijanego kierowcę, możesz uratować nie tylko jego samego ale również innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej – ustrzegasz go przed surowymi sankcjami. 18 maja tego roku zostały bowiem zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu i za spowodowanie wypadku pod jego wpływem. Już po pierwszych 4,5 miesiącach od wprowadzenia nowych przepisów widać, że . W okresie od 18 maja do 30 września 2015 roku w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, liczba wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących spadła o ponad 30 proc., a liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków o ponad 35 procent.

Nowe podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholową. Po okresie co najmniej 10 lat obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, sąd będzie mógł zmodyfikować orzeczony wcześniej zakaz i dopuścić sprawcę do prowadzenia pojazdów, ale tylko tych wyposażonych w blokadę. Ponadto wyrok sądu zawierający m.in. imię i nazwisko sprawcy zostaje podany do publicznej wiadomości.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy