Strona głównaStyl życiaBiało-czerwone światła na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Biało-czerwone światła na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił dziś tablicę upamiętniającą zaciągnięcie warty przed Pałacem Prezydenckim przez polskich żołnierzy w sierpniu 1915 r. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy została uruchomiona biało-czerwona iluminacja Pałacu Prezydenckiego.
Tablica na Pałacu Prezydenckim upamiętnia dzień 5 sierpnia 1915 r., gdy żołnierze Batalionu Warszawskiego Polskiej Organizacji Wojskowej, po wyparciu z Warszawy wojsk rosyjskich przez wojska niemieckie, po raz pierwszy zaciągnęli w tym miejscu wartę. Napis na tablicy głosi: „W tym miejscu stolicy w dniu 5 sierpnia 1915 roku po raz pierwszy od dnia 8września 1831 roku stanął jawnie na warcie żołnierz polski z Batalionu Warszawskiego Polskiej Organizacji Wojskowej”.

Po raz pierwszy tablica została odsłonięta 1 września 1935 r. , dokładnie cztery lata przed wybuchem II wojny światowej. Podczas uroczystości, której pierwszym elementem było nadanie imienia Tadeusza Żulińskiego części ulicy Żurawiej (skąd Batalion Warszawski wyruszył do Legionów), prezydent m.st. Warszawy Stefan Starzyński mówił m.in.: „W dniu dzisiejszym Warszawa czci swych pierwszych jawnych żołnierzy polskich”.

Tablica, która uległa zniszczeniu w czasie wojny, została obecnie zrekonstruowana z inicjatywy i ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Organizatorem i dowódcą wspomnianego na tablicy oddziału był doktor medycyny Tadeusz Żuliński, używający pseudonimu „Roman” i przybranego nazwiska Roman Barski. Urodzony w 1889 r. we Lwowie, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, członek Związku Strzeleckiego (posiadacz tzw. parasola, odznaki przyznawanej po ukończeniu kursu oficerskiego), od sierpnia 1914 roku był adiutantem Józefa Piłsudskiego w Legionach Polskich, awansowanym kolejno do stopnia podporucznika i porucznika. Od października 1914 r. do sierpnia 1915 roku pełnił funkcję Komendanta Naczelnego Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie oraz organizatora i dowódcy Batalionu Warszawskiego POW. Dowodzony przezeń batalion wyruszył z Warszawy 22 sierpnia 1915 r. do Legionów Polskich, w szeregach których Żuliński poległ 5 listopada 1915 r.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć