Strona głównaStyl życiaBrytyjki walczą o odszkodowania za ageizm

Brytyjki walczą o odszkodowania za ageizm

Z oficjalnych statystyk wynika, że z powodu ageizmu, tj. dyskryminacji ze względu na wiek, ostatnio w Wielkiej Brytanii składano pozwy o odszkodowanie trzykrotnie częściej. Według danych opublikowanych przez Tribunal Service liczba pozwów w 2006 wyniosła 962, w 2007 było ich już 2940.
Informacje te ujawniono kilka dni po tym, jak Selina Scottt poszła na ugodę z Channel Five, który pozwała, ponieważ czuła się ofiarą dyskryminacji ze względu na wiek. Otrzymała od stacji 250 tysięcy funtów. 57-letnia prezenterka oskarżyła nadawcę o ageizm po tym, jak polecono jej zastąpić przebywającą na urlopie macierzyńskim Natashę Kaplinsky, a następnie pominięto ją wybierając zastępczynię.

Wspomniane powyżej statystyki sprawiają, że adwokaci przewidują kolejny wzrost liczby pozwów w związku z ageizmem. Legislacja zakazująca dyskryminacji ze względu na wiek została wprowadzona trzy lata temu i - jak twierdzi Melanie Thomas z kancelarii specjalizującej się w sprawach o dyskryminację – „jakiś czas minie zanim ludzie uświadomią sobie, jakie mają prawa”.

Inne dane informują, że między kwietniem a czerwcem do trybunałów trafiły 1032 pozwy dotyczące dyskryminacji ze względu na wiek, w tym samym okresie przed rokiem było ich 700. W 2007 roku wysokość średniego odszkodowania w sprawach o ageizm wyniosło 8 695 funtów, w sprawach o dyskryminację ze względu na płeć 10,044 funtów, a w sprawach o dyskryminację rasową - 17,308 funtów.
Oczywiście znalazły się osoby, które zechciały wykorzystać nowe prawo dla prywatnych korzyści. 50-letnia Margaret Keane wielokrotnie aplikowała na stanowisko księgowej wybierając ogłoszenia, w których poszukiwano osób „świeżo po dyplomie”, kiedy nie dostała posady wniosła sprawy o odszkodowanie z powodu dyskryminacji ze względu na wiek.

Gillian Shaw, adwokat specjalizująca się w prawie pracy, powiedziała: „istnieje alternatywa dla pozywających w związku z utratą pracy, w sprawach o dyskryminację ze względu na płeć, wiek, czy rasę nie ma bowiem górnego limitu wysokości odszkodowań.”

Scott twierdziła, że Channel Five zerwał z nią kontrakt na 200 000 funtów, ponieważ uznali, że jest za stara i wybrali 28-letnią Islę Traquair.

Inne kobiety pracujące wcześniej w BBC, np. Kate Adie i Anna Ford włączyły się w nurt oskarżeń telewizji o dyskryminację dojrzałych kobiet. Joan Bakewell stwierdziła, że media zostały zdominowane przez „okropnie młodych”.

W wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika „Observer” Ford mówi, że kobiety cierpią najbardziej. Ageizm wobec kobiet jest osobliwą tradycją brytyjską, dodaje. „W Ameryce kobiety z siwymi włosami zarządzają bankami i korporacjami. A co te panie robią u nas?” powiedziała Ford.

Najnowsze statystyki ujawnione przez rząd pokazują, że różnice między płacami kobiet i mężczyzn pogłębiły się pierwszy raz od lat. Nowa ustawa równościowa zostanie przedstawiona w parlamencie wiosną. Według raportu „Płeć i Władza” Komisji Równości i Praw Człowieka liczba kobiet na najwyższych stanowiskach jest obecnie niższa niż w 2007 roku.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy