Strona głównaStyl życiaCechy osobowości pomagają utrzymać satysfakcję z życia, pomimo upływu lat

Cechy osobowości pomagają utrzymać satysfakcję z życia, pomimo upływu lat

Pewne cechy osobowości mają związek z satysfakcją z życia i pomimo zmian w rolach społecznych i nasileniu obowiązków w ciągu dorosłego życia, relacja ta jest stabilna, niezależnie od wieku.
Cechy osobowości pomagają utrzymać satysfakcję z życia, pomimo upływu lat [fot. KimBrown1 from Pixabay]
- Wiele badań pokazało, że ludzie o określonych profilach są bardziej zadowoleni ze swojego życia niż inni. Nie sprawdzono jednak, czy to „działa" przez całe życie. Na przykład, ekstrawertycy, czyli towarzyscy i rozmowni ludzie, mogą być szczególnie szczęśliwi we wcześniejszej dorosłości, kiedy zwykle tworzą nowe relacje społeczne - mówi dr Gabriel Olaru z Uniwersytetu w Tilburgu. - Chcieliśmy ocenić, czy pewne cechy osobowości są mniej lub bardziej istotne dla satysfakcji życiowej, społecznej i zawodowej na różnych etapach życia - dodaje dr Olaru.

Przez lata zbierano dane dotyczące kilku tysięcy ludzi w wieku 16 - 95 lat. Oceniano u nich cechy osobowości tzw. Wielkiej Piątki, czyli: , sumienność, ekstrawersję, ugodowość i stabilność emocjonalną/. Badano też zadowolenie uczestników z ich relacji społecznych i ogólnie z ich życia.

Okazało się, że zwykle relacja między cechami osobowości a satysfakcją pozostaje taka sama przez całe dorosłe życie, zaś stabilność emocjonalna okazała się cechą najsilniej związaną z zadowoleniem ludzi z życia, z kontaktów społecznych i kariery zawodowej.

Widać, że, pomimo różnic w wyzwaniach życiowych i rolach społecznych, cechy osobowości są istotne dla naszej satysfakcji z życia, pracy i kontaktów społecznych w młodym, średnim oraz starszym wieku - mówi dr Manon van Scheppingen z Uniwersytetu w Tilburgu. - Cechy osobowości są równie istotne przez całe dorosłe życie, a w niektórych przypadkach były szczególnie silnie powiązane z satysfakcją z pracy - wyjaśnia van Scheppingen.

Odkryto też, że różne cechy osobowości miały związek z zadowoleniem ludzi z ich życia społecznego i kariery zawodowej - głownie sumienność z satysfakcją z pracy oraz ekstrawersja i ugodowość z satysfakcją społeczną. Ci, u których wspomniane cechy nasiliły się wraz z wiekiem, deklarowali też wzrost , życia społecznego i pracy.

Na satysfakcję ludzi z pracy największy wpływ miały różnice wieku. W miarę starzenia się związek między zadowoleniem z kariery a stabilnością emocjonalną stawał się silniejszy.

Co więcej, odkryto, że osoby, które stały się bardziej otwarte, wskazywały zwiększenie radości z życia w ciągu kolejnych lat badań.

- Stabilność emocjonalna przekłada się na ogólną i związaną z daną dziedziną satysfakcją, ponieważ cecha ta wpływa na ogólny pogląd ludzi na świat - mówi Olaru.

- Jednym z naszych ustaleń było to, że związek między stabilnością emocjonalną a satysfakcją z pracy wzrasta wraz z wiekiem. Można to wytłumaczyć faktem, że stabilni emocjonalnie ludzie maja mniej obaw przed zmianą pracy i częściej starają się o bardziej wymagające zatrudnienie, które jednak może być bardziej satysfakcjonujące i przyjemne na dłuższą metę - dodaje van Scheppingen.

- Jakkolwiek nie sprawdzaliśmy, co spowodowało zmiany, badania pokazują, że nasze osobowości i poziom szczęścia nie są niezmienne. Możemy wpłynąć na to, jak się zmieniamy: jeśli spróbujemy stać się bardziej zorganizowani, towarzyscy, przyjaźni, może to jednocześnie zwiększyć spełnienie życiowe, społeczne lub zawodowe - zauważa van Scheppingen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy