Strona głównaStyl życiaCiche picie wykształconych kobiet

Ciche picie wykształconych kobiet

Kobiety wykształcone piją więcej z powodu stresu, jakiego doświadczają w pracy. Jednak wbrew obiegowym opiniom to nie wysokie stanowiska są najbardziej stresogenne. Najwyższy poziom stresu ujawniają kobiety na stanowiskach pomocniczych, a najmniej zestresowane są te na stanowiskach kierowniczych – wynika z badań przeprowadzonych przez studentkę psychologii SWPS.
Ciche picie wykształconych kobiet [© littleny - Fotolia.com] Celem badania było sprawdzenie, czy kobiety wykształcone mają większy problem z alkoholem niż kobiety niewykształcone oraz jaki wpływ na spożywanie alkoholu ma stres związany z miejscem pracy. Zastanawiano się też, czy wysokie stanowisko wiąże się z doznawaniem większego poziomu stresu. Ewa Palikot, studentka psychologii SWPS, pod naukową opieką dr. Jacka Zakrzewskiego przebadała 101 aktywnych zawodowo kobiet, w wieku 20-39 lat.

Wydawać by się mogło, że im wyżej stoimy w hierarchii firmy, tym większy ciężar obowiązków, a przede wszystkim odpowiedzialności spoczywa na naszych barkach, co jednoznacznie powinno wiązać się z odczuwaniem większego stresu. Mimo iż analiza pokazała, że zajmowane stanowisko rzeczywiście wiąże się z doznawaniem większego poziomu stresu, uzyskano kierunek odwrotny do założonego. Okazało się, że kobiety na stanowiskach pomocniczych ujawniają najwyższy poziom stresu, nieco niższy poziom przejawiają te na stanowiskach specjalistycznych, a najmniej zestresowane są kobiety na stanowiskach kierowniczych.

– Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż osoby na stanowiskach kierowniczych, nie obawiają się o swoją pozycję. Kobiety znajdujące się na najniższym szczeblu w hierarchii pracowniczej, wykazują większy poziom dlatego, że boją się o swoje miejsce pracy czy zarobki – mówi Ewa Palikot. Jednocześnie badanie pokazuje, że wiele osób widzi rozwiązanie swoich problemów w alkoholu, nie dostrzegając groźnych konsekwencji.

– Pokazane wyniki powinny być ostrzeżeniem dla wielu kobiet – podkreśla autorka badania. – Z powyższych badań wynika, że i stres stanowią element życia każdego człowieka. Jednak trzeba się zastanowić, czy sięgając po alkohol naprawdę zredukujemy stres. Na początku wydaje się on być źródłem ciekawych i przyjemnych przeżyć, ułatwiając radzenie sobie z przeciwnościami losu. Jednak z upływem czasu może tworzyć coraz silniejszą pokusę do częstego i szybkiego poprawiania nastroju, stając się jedynym sposobem, jaki będziemy znali na radzenie sobie ze stresem – podsumowuje Ewa Palikot.

Nadmierne, często skrywane, przez kobiety jest w miarę nowym i przybierającym na sile zjawiskiem komentuje dr Jacek Zakrzewski, psycholog SWPS. – Różne mogą być tego przyczyny: rozluźnienie norm społecznych, emancypacja, zmiany w obrębie rodziny. Kobiety są coraz bardziej samodzielne, lepiej wykształcone niż mężczyźni, bardzo mocno angażują się we własne kariery zawodowe. I to właśnie wyższe wykształcenie powiązane ze stresem w miejscu pracy okazuje się być jednym z czynników związanych z nadmiernym piciem kobiet.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy