Strona głównaStyl życiaCo wiemy o Polakach mieszkających na Wschodzie?

Co wiemy o Polakach mieszkających na Wschodzie?

O Polakach mieszkających na Wschodzie - Białorusi, Litwie i Ukrainie - głośno jest w naszych mediach szczególnie wtedy, gdy odbywają się tam wybory i przedstawiciele polskiej mniejszości chcą kandydować lub kandydują do tamtejszych władz. Co jednak wiemy na temat codziennego życia naszych rodaków na Kresach Wschodnich? Sondaż na ten przeprowadził w kwietniu 2009 roku TNS OBOP.
Znaczący odsetek Polaków w ogóle nie potrafi ocenić położenia rodaków mieszkających na Wschodzie. Po jednej czwartej respondentów (po 25%) nie ma zdania na temat sytuacji Polonii żyjącej na Białorusi i na Ukrainie, a 28% badanych nie wypowiada się na temat położenia Polaków na Litwie.

Spośród trzech wymienionych w badaniu państw, w których mieszkają Polacy, najgorzej oceniamy sytuację rodaków żyjących na Białorusi - 61% respondentów sądzi, że jest ona zła, przy czym jedna piąta (19%) uważa ją za bardzo złą. Nieco lepiej oceniana jest sytuacja Polaków na Ukrainie - co piąty respondent (22%) ocenia ją pozytywnie, a ponad połowa (53%) - negatywnie. Najlepiej oceniana jest sytuacja Polaków mieszkających na Litwie. Jedna trzecia badanych (33%) uważa ją za dobrą, 1% za bardzo dobrą, a 38% za złą.

Polacy w większości solidaryzują się ze swoimi rodakami mieszkającymi za wschodnią granicą kraju. Zdecydowana większość społeczeństwa (70%) uważa, że Polacy na Ukrainie, Białorusi i Litwie powinni otrzymywać jakąś pomoc z Polski, przy czym 14% badanych jest o tym zdecydowanie przekonana. Połowa naszego społeczeństwa (51%) uważa, że Polska pomaga Polakom ze Wschodu w takim stopniu w jakim powinna i w jakim ją stać, przy czym zdecydowanie mówi o tym 4% badanych. Przeciwnego zdania jest 27% ankietowanych, w tym 4% zdecydowanie nie zgadza się z tą opinią. Im starsi są badani (od 63% wśród respondentów w wieku 15-19 lat do 74% wśród najstarszych ankietowanych, w wieku 60 i więcej lat), tym częściej uważają, że Polacy żyjący na Ukrainie, Białorusi i Litwie powinni otrzymywać jakąś pomoc z Polski.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy