Strona głównaStyl życiaCoraz więcej uchodźców w Polsce

Coraz więcej uchodźców w Polsce

Liczba osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w I połowie 2013 roku wyniosła 10 tys. 407 i osiągnęła największą wartość w dotychczasowej historii. 93 proc takich wniosków złożonych było po raz pierwszy – wynika z podsumowania działalności Urzędu do Spraw Cudzoziemców przez pierwsze 6 miesięcy roku.
Coraz więcej uchodźców w Polsce [© pusti - Fotolia.com] Najczęściej o status uchodźcy ubiegali się obywatele rosyjscy – ponad 9 tys. razy. Często wnioski składali także Gruzini (761), Syryjczycy (144) oraz Ormianie (126). Jednocześnie znacząco wzrosła liczba umorzeń w takich sprawach – ponad 8,5 tys. wniosków zostało umorzonych lub pozostawionych bez rozpatrzenia. Ma to związek z brakiem zainteresowania kontynuowaniem postępowania o nadanie statusu uchodźcy ze strony cudzoziemców. W 82 przypadkach Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał decyzję o nadanie statusu uchodźcy zgodnie z postanowieniami Konwencji Genewskiej. Ponad 60 razy wydano decyzję o udzieleniu cudzoziemcom ochrony uzupełniającej. Ochrona uzupełniająca przyznawana jest osobom które nie spełniają warunków do nadania statusu uchodźcy - w przypadku, gdy powrót do kraju pochodzenia może narazić go na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy. Cudzoziemcom, których objęto ochroną uzupełniającą przysługują podobne prawa, co osobie która uzyskała status uchodźcy. Prawie 230 razy Urząd wydał zgodę na tolerowany, a w 900 przypadkach wydano decyzje odmawiające nadania statusu uchodźcy.

Wojewodowie oraz Straż Graniczna wydali 1.500 wiz, najczęściej obywatelom Rosji, Ukrainy, Filipin oraz Indii. Odnotowano także ponad 44,5 tys. zaproszeń dla cudzoziemców do naszego kraju. Zaproszenia ułatwiają cudzoziemcowi otrzymanie wizy w placówkach dyplomatycznych kraju, do którego zamierza wjechać. Najczęściej były one wystawiane dla obywateli Białorusi, Ukrainy oraz Rosji. Spoza Europy najczęściej zapraszani byli obywatele Chin, Mongolii, Indii, Armenii oraz Syrii.

W I połowie 2013 cudzoziemcy złożyli ponad 2 tys. wniosków o udzielenie zgody na osiedlenie się w Polsce. Prawie połowa z tych wniosków dotyczyła obywateli Ukrainy. Ponad 80% z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie .

Najwięcej cudzoziemców mieszka w województwie mazowieckim (39 proc.), oraz w dolnośląskim i małopolskim (po 8 proc.).

Do końca czerwca 117 314 obcokrajowców posiadało ważne karty pobytu. Karta pobytu wydawana jest cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na pobyt na terytorium RP oraz umożliwia wielokrotne i swobodne przekraczanie granic RP – w oparciu o dokument podróży. Dodatkowo jest dokumentem poświadczającym legalny pobyt cudzoziemca w Polsce oraz potwierdza jego tożsamość (jest odpowiednikiem dowodu osobistego). Najwięcej takich dokumentów mają obywatele Ukrainy, Wietnamu, Rosji, Białorusi i Chin.

Jak wynika ze statystyk, Straż Graniczna ponad 19 tys. razy odmawiała cudzoziemcom wjazdu na teren naszego kraju.

MSW

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy