Strona głównaStyl życiaCzy czeka nas światowa eksplozja demograficzna?

Czy czeka nas światowa eksplozja demograficzna?

Według specjalistów w tym roku na świecie będzie 7 miliardów ludzi- alarmuje Guardian. W jaki sposób planeta poradzi sobie z tak szybko rosnącą populacją? Może jest coś, co możemy lub powinniśmy zrobić?
Jeszcze w tym roku, według badaczy, prawdopodobnie na świecie populacja ludzka osiągnie liczbę 7 miliardów. Nie sposób dowiedzieć się dokładnie kiedy i gdzie narodzi się dziecko przekraczające powyższą liczbę, jednak specjaliści przypuszczają, że zdarzy się to w Indiach, ponieważ obecnie tam odnotowuje się największą liczbę urodzeń. Już 12 lat temu odnotowano, że próg 6 miliardów ludzi został osiągnięty, dla porównania 100 lat temu wynosił tylko 1,6 miliarda. Szybki wzrost liczby ludności to częsty temat naukowych dyskusji.

Stale rosną obawy nt. wzrostu emisji gazów cieplarnianych jak i wyczerpywania naturalnych zasobów. Coraz więcej organizowanych jest debat dotyczących ochrony przyrody, która nieustannie niszczona jest poprzez zajmowanie kolejnych terenów pod ludzkie domostwa. Powyższy temat jest trudny i bardzo często unikany, bowiem nie łatwo o konkretne rozwiązania. Warto nadmienić, że problemem nie jest sam wzrost liczby ludności, ale jego skutki, które sprawiają, że mamy do czynienia z globalnym problemem ekologicznym. Dostrzeżono również ogromne nierówności w konsumpcji np. przeciętny Amerykanin ma taką samą emisję dwutlenek węgla co 250 Etiopczyków. Dlatego naukowcy apelują do „bogatszych narodów", aby zaczęły zwracać uwagę na ekologię oraz aby tereny wykorzystywane w celu produkcji żywności były eksploatowane mądrze. Celem jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

Naukowcy sugerują, że rozsądnie wykorzystywanie nowych technologii mogłoby pomóc w rozwiązaniu powyższego problemu. Chociaż wielu innych badaczy podchodzi sceptycznie do tego pomysłu obawiając się, że zbyt wiele technologii może spowodować zdrowotne komplikacje. Dlatego najwięcej energii powinniśmy włożyć w troskę o środowisko naturalne, bowiem sama technologia nie wystarczy do życia, gdyż jesteśmy częścią ekosystemu. Każdy region świata wymaga różnych rozwiązań, dlatego np. w krajach słabiej rozwiniętych, aby zmniejszyć ilość urodzeń, poleca się propagowanie wśród kobiet, ale również wśród mężczyzn antykoncepcję. Zauważono, że takie działania mogą pomóc takim miejscom, gdzie średnio na jedną kobietę przypada sześcioro dzieci. Pewne jest, że w celu osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów niezbędny jest międzynarodowy dialog i wspólna troska o przyszłość naszej planety.

Anna Kotnowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy