Strona głównaStyl życiaCzy obchodzenie dnia kobiet jest niemodne?

Czy obchodzenie dnia kobiet jest niemodne?

Czerwone goździki i para rajstop - tak zaczęło się świętowanie dnia Kobiet w Polsce. Święto Kobiet obchodzone na świecie już od 1910 roku, w Polsce złoty czas przeżywało w okresie PRL-u. Jak świętujemy dzisiaj i czy obchodzenie dnia Kobiet nie jest już passé?
© emiekayama - Fotolia.comNie zapominajmy o , o której mówi się mało, a jest bardzo ciekawa. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku. Rok później obchodzono je już w kilku krajach, między innymi w Niemczech i Szwajcarii. Początkowo towarzyszyły mu liczne manifestacje, często kończące się interwencją policji. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Światowy Dzień Kobiet. Dzisiaj Święto to obchodzi przede wszystkim wschodnia część świata, szczególnie kraje byłego Związku Radzieckiego.

W Polsce, wielu osobom to święto kojarzy się z okresem PRL-u i z wręczanymi masowo - goździkami i parą pończoch, które w owym czasie były towarem deficytowym. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet zajmujące różne pozycje zawodowe, zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". 8 marca, podobnie jak inne uroczystości: dzień czynu partyjnego, dzień hutnika, dzień metalowca - istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu.

Prezenty

W PRL-u sklepy świeciły pustkami, a panowie musieli dwoić się i troić aby dostać prezent dla swojej kobiety. "Pani Walewska", prawdziwa kawa, bombonierka z państwowych zakładów i pończochy z nylonu, to produkty na tamte czasu luksusowe i wymarzone prezenty. Dzisiaj czasy się zmieniły, więc i świętowanie inne i prezenty nieco odmienne.

W Polsce zaczęliśmy od goździka, a dzisiaj rządzą tulipany. Prezentami wciąż są najczęściej kwiaty i słodycze. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten połączony jest z dniem matki, podczas którego dzieci wręczają drobne prezenty swoim mamom.

Ciekawostką jest obchodzenie Święta Kobiet w Armenii. Trwa miesiąc! W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania MDK, zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono święto Piękna i macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego. Ludzie jednak nie zapomnieli 8 marca, stąd wywołana dyskusja publiczna wśród Ormian przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca, a 7 kwietnia.

We Włoszech i Rosji popularne są gałązki akacji srebrzystej, które wręcza się kobietom dołączając do nich słodycze czy perfumy.

W Portugalii i Rumunii częstym zwyczajem jest, że noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań". Taki trend obserwujemy obecnie również w Polsce.

Co w tym roku?

Teraz, kiedy zmienił się ustrój, mogłoby się wydawać, że Dzień Kobiet, pozbawiony socjalistycznej, ideologii stał się rzeczywiście kobiecym świętem ... ale jak to wygląda w rzeczywistości?

Obecnie popularne są organizowane przez feministki tzw. „manify", czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Oprócz świętowania w domowym zaciszu w Polsce coraz częściej obserwuje się wydarzenia organizowane specjalnie dla kobiet i tylko dla kobiet. W ten dzień lub wieczór Panie zapraszane są na imprezy zamknięte gdzie w swoim gronie mogą dobrze się bawić, rozmawiać i korzystać z przygotowanych atrakcji.

Jedną z takich imprez jest Festiwal Kobiet organizowany już drugi raz we Wrocławiu. Podczas spotkania Panie mogą poznać tajniki urody, pooglądać, a nawet kupić piękną biżuterię vintage, posłuchać cennych porad ekspertów od żywienia, czy stylistów, a przede wszystkim dobrze się bawić.

Takie atrakcje organizuje coraz więcej firm, które tego dnia chcą przypodobać się klientkom.

Coraz częściej są to również branże, nie kojarzone bezpośrednio kojarzone z kobiecością. Takim przykładem są organizowane w salonach samochodowych eventy specjalne dla kobiet. Podczas imprezy można skorzystać z szeregu rabatów, wziąć udział w konkursach i wygrać atrakcyjne nagrody.

Czy w takim razie Dzień Kobiet jest passe?

Święto to przeszło długą drogę. Od bycia symbolem strajku kobiet pracujących, do przedmiotu propagandy systemu komunistycznego i wreszcie zatoczył koło powracając do takich wartości jak dbanie o rozwój kobiet i docenianie ich zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. stał się symbolem zarówno walki o prawa kobiet, równości, ale też jest przejawem zmiany naszej mentalności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy