Strona głównaStyl życiaDbaj o siebie - hedonizm daje szczęście

Dbaj o siebie - hedonizm daje szczęście

Relaks na kanapie czy delektowanie się pysznym posiłkiem: krótkotrwałe przyjemne zajęcia, które nie prowadzą do długoterminowych celów, istotnie zwiększają poczucie szczęścia.
Dbaj o siebie - hedonizm daje szczęście
Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu i Uniwersytetu Radbouda w Holandii przekonują, że hedonizm pomaga szczęśliwiej żyć.

Każdy od czasu do czasu stawia sobie długofalowe , takie jak poprawa sylwetki, zmiana diety na zdrowszą czy nauka języka obcego. Poświęcono dużo czasu, aby naukowo ocenić, jak skuteczniej osiągnąć te cele. Ogólnie rzecz ujmując, sądzi się, że samokontrola pomaga przedkladać długoterminowe dążenia nad chwilową przyjemność i że jeśli ma się większą samokontrolę, to prowadzi się szczęśliwsze i bardziej udane życie.

Taki obraz jednak nie jest pełny. Oczywiście samokontrola jest ważna, ale badania powinny obejmować także hedonizm, czyli krótkotrwałą przyjemność, uważa Katharina Bernecker z Uniwersytetu w Zurychu. Okazuje się, że zdolność do doświadczania drobnych przyjemności czy radości przyczynia się do prowadzenia szczęśliwego życia co najmniej w takim samym stopniu, jak skuteczna samokontrola.

Psycholodzy opracowali kwestionariusz do pomiaru zdolności respondentów do hedonizmu, tj. zdolności do skupienia się na ich najpilniejszych potrzebach oraz cieszenia się krótkotrwałymi przyjemnościami. Chcieli sprawdzić, na ile ludzie różnią się pod względem zdolności do dążenia do celów hedonistycznych i czy jest ona związana z dobrostanem.

Jak się okazało, ci, którzy potrafią cieszyć się codziennymi, drobnymi i łatwo dostępnymi przyjemnościami, mają wyższe poczucie , a także są mniej narażeni na depresję i lęk. Z kolei osoby, które nie potrafią ‘zatracić się w danej chwili', ale czas mącą im negatywne myśli, mają słabsze samopoczucie psychiczne.
Dążenie do hedonistycznych i długoterminowych celów nie musi być ze sobą sprzeczne - mówi Bernecker - Nasze badania pokazują, że obydwa te aspekty są ważne i mogą się wzajemnie uzupełniać w osiąganiu dobrego samopoczucia i zdrowia. Istotne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę w życiu codziennym.
Jednocześnie, nie oznacza to po prostu dłuższe siedzenie na kanapie, jedzenie większej ilości smakołyków i częstsze chodzenie na piwo z przyjaciółmi automatycznie przyniesie większe szczęście.

Zawsze uważano, że hedonizm, w przeciwieństwie do samokontroli, jest łatwiejszą opcją. W istocie jednak cieszenie się hedonistycznymi wyborami nie jest dla wszystkich takie łatwe ze względu na częste rozpraszające myśli. Dokładniej rzecz ujmując, wielu potrafi w pełni odczuwać radość - kiedy zaczynają ją czuć, przychodzą do nich natrętne negatywne myśli. Na przykład, leżąc na kanapie, możesz myśleć o sporcie, którego nie uprawiasz...
To szczególnie aktualny problem, ponieważ więcej osób pracuje w domu, tj. w środowisku, w którym normalnie odpoczywają, a nagle kojarzy się ono z pracą. Myślenie o pracy, którą jeszcze trzeba wykonać, może prowadzić do bardziej rozpraszających myśli w domowym otoczeniu, co utrudnia odpoczynek - podkreśla Bernecker.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy