Spędzanie co najmniej dwóch godzin tygodniowo na wśród natury jest ważnym czynnikiem zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie.
Na University of Exeter odkryto, że ludzie, którzy spędzają co najmniej 120 minut na łonie natury tygodniowo, o wiele częściej deklarują dobre zdrowie i lepsze samopoczucie psychiczne niż ci, którzy nie przebywają w
środowisku naturalnym w ciągu przeciętnego tygodnia. Krótsze „odwiedziny" w parkach, lasach czy na łąkach nie dawało takiego efektu.
W tym wszystkim nie ma znaczenia czy chodzi o jeden dłuższy wypad na łono natury, czy kilka krótszych. Ustalono też, że próg 120 minut ma zastosowanie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, starszych i młodszych ludzi, różnych grup zawodowych i etnicznych, a także dla ludzi mieszkających i w bogatszych, i w biedniejszych miejscach, a nawet dla ludzi długotrwałymi chorobami lub
niepełnosprawnością.
- Wiadomo, że przebywanie na świeżym powietrzu wśród
natury może być dobre dla zdrowia i samopoczucia, jednak dotychczas nie byliśmy w stanie powiedzieć, jak długi powinien być taki czas. Większość wizyt w przyrodzie miała miejsce w odległości zaledwie dwóch paru kilometrów od domu, więc nawet bliskie tereny zielone wydają się dawać pożądane skutki. Wydaje się że dwie godziny w tygodniu to realistyczny cel dla wielu osób, biorąc pod uwagę to, że można rozłożyć je na cały tydzień - mówi dr Mat White z University of Exeter.
Coraz więcej mamy dowodów na to, że mieszkanie w bardziej zielonej okolicy może być dobre dla zdrowia, przykładowo dzięki mniejszemu zanieczyszczeniu powietrza. Współautor badań, profesor Terry Hartig z Uppsala University w Szwecji, powiedział: - Istnieje wiele powodów, dla których spędzanie czasu na łonie natury może być dla nas korzystne, w tym pozwala na oderwanie się od codzienności, osłabienie stresu i cieszenie się przyjemnym czasem z przyjaciółmi i rodziną. Odkrycia są ważne w odniesieniu do zaleceń dotyczących spędzania czasu na łonie natury, by promować zdrowie i dobrostan, podobnie jak wytyczne dotyczące cotygodniowej aktywności fizycznej - mówi prof. Terry Hartig, współautor badań.
Na podstawie: Two hours a week is key dose of nature for health and wellbeing