Strona głównaStyl życiaDlaczego koty „ugniatają” nas łapami

Dlaczego koty „ugniatają” nas łapami

Właściciele kotów z pewnością zauważają, że ich zwierzaki, przed drzemką, ugniataja ich kolana, chcąć niejako „wymościć" sobie miejsce do snu.
Dlaczego koty „ugniatają” nas łapami [Fot. fantom_rd - Fotolia.com] Takie zachowanie rozwija się już u kociąt, bo w ten sposób stymulują produkcję mleka w gruczołach mlecznych matki. Inne zachowania zaś towarzyszące takiej aktywności wskazują, że to działanie przenosi się w dorosłość, więc nie oznacza, że próbuje zmusić swojego do produkcji .

„Ugniataniu" zwykle towarzyszy mruczenie, a następnie drzemka, takie zachowanie obserwuje się także u kociąt podczas i po karmieniu. Dorosłe koty także uklepują czy wygładzają nasze kolana czy koc, na którym zamierzają się położyć.

Dzicy przodkowie domowych kotów lubili leżeć na powierzchniach miękkich i wygodnych do spania czy rodzenia młodych. Ugniatając wysoką trawę lub liście, koty tworzy mały „kokon", sprawdzając tym samym czy nie ma jakichś niepożądanych gości ukrytych pod liśćmi.

A ponieważ koty mają również gruczoły zapachowe w swoich łapach, prawdopodobnie też opisywane zachowanie wiąże się z terytorializmem, oznaczają w ten sposób swoją własność - dotyczy to także ludzi.

Co ciekawe, nie tylko „ugniatanie" wydaje się być zachowaniem nieco zmodyfikowanym u kotów z powodu kontaków z ludźmi. Jak wskazują behawioryści zwierzęcy, dorosłe koty nie miauczą siebie nawzajem, a tylko na ludzi, podobnie jak kocięta miauczą, by coś zakomunikować dorosłym kotom. Możliwe zatem, że nasze koty myślą o nas jako o niestandardowych, „przerośniętych" rodzicach.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X