Strona głównaStyl życiaDlaczego tak łatwo objadamy się wieczorem

Dlaczego tak łatwo objadamy się wieczorem

Jeśli chcesz stracić na wadze, stosuj się do zaleceń przyjętej diety i unikaj wieczornego podjadania. Jakkolwiek łatwiej jest zachować ustalone menu za dnia, wieczorem mamy z tym większy kłopot. Uczeni sprawdzili, dlaczego tak się dzieje.
Dlaczego tak łatwo objadamy się wieczorem [Fot. Elnur - Fotolia.com] Badacze z Johns Hopkins School Medicine w Baltimore mówią, że wieczorem cechuje nas wyższe ryzyko , szczególnie jeśli czujemy się .

W badaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób z lub . Połowa z nich miała długie doswiadczenie przejadania się i zdiagnozowano u nich zaburzenia związane z .

W ramach testów wszyscy uczestnicy przez osiem godzin nic nie jedli, a następnie otrzymali płynny posiłek o wartości 608 kcal. o godzinie 9 rano lub czwartej po południu. Około dwie godziny po posiłku u uczestników wywoływano stres - badani na dwie minuty wkładali dłonie do miski zimnej wody.

Nastepnie, po około 30 minutach, uczestnicy mogli skorzystać z bufetu wypełnionego pizzą, chipsami, ciastkami, cukierkami, etc. Jednocześnie u wszystkich wykonano badania krwi, aby sprawdzić poziom tzw. hormonu głodu, czyli greliny oraz peptydu YY, który ma związek z uczuciem sytości.

Okazało się, że poziom greliny wzrósł, a peptydu YY spadł w znacznie większym stopniu wieczorem niż rano. Dlatego - wnioskują autorzy - późniejszą porą ryzyko przejadania się jest wyższe, szczególnie, gdy odczuwa się stres. Dobrą informacją jest, wskazują uczeni, to, że dzięki nowej wiedzy ludzie będą mogli podjąć odpowiednie kroki, aby osłabić ryzyko nadmiernego jedzenia poprzez wcześniejszy posiłek, a także alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem.

Badania opisano w magazynie International Journal of Obesity.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy