Strona głównaStyl życiaDlaczego towarzystwo psów jest dobre dla zdrowia

Dlaczego towarzystwo psów jest dobre dla zdrowia

Wakacje to trudny czas dla niektórych psów - schroniska odnotowują znacznie więcej porzuceń czworonogów niż w innych okresach roku. Na szczęście, wielu ludzi odpowiedzialnie adoptuje te zwierzaki, one z kolei odwdzieczają się ogromnym przywiązaniem i nie tylko - okazuje się, że czerpiemy wiele korzyści z towarzystwa psów.
Dlaczego towarzystwo psów jest dobre dla zdrowia [Fot. annaav - Fotolia.com]

Mniejszy poziom stresu

Towarzystwo poprawia nastrój. Badania wykazały, że właściciele tych czworonogów odznaczają się niższym poziomem kortyzolu, hormonu i mają wyższe ilości hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie. Co ciekawe, nie tylko opieka nad psem daje takie efekty, już spotkanie kogoś z psem na spacerze czy oglądanie na you tube filmików z udziałem tych zwierząt poprawia nastrój - ustalono, że zwiększa się wówczas u ludzi poziom oksytocyny, tzw. hormonu miłości, bo decydującego o poczuciu szczęścia, a nawet ekscytacji. Badania dowiodły też, że obecność psów znacznie zmniejsza objawy i .

Sposób na samotność

Wszystko, co napisano powyżej, ma też zastosowanie, jeśli chodzi o problem . Ludzie żyjący w izolacji zwykle cechują się wyższym od przeciętnego poziomem i lęku. Posiadanie kompana w postaci psa zmniejsza te objawy i sprawia, że samotność nie doskwiera w tak dużym stopniu. Właściciele psów są bardziej pogodni, optymistycznie nastawieni i po prostu szczęśliwsi. Czują się też potrzebni, bo muszą zadbać o swoje psy - o jedzenie dla nich, wizyty u weterynarza, etc.

Zdrowsze serce

Osoby posiadające psa rzadziej cierpią na . Wszystko dlatego, że ludzie ci są mniej zestresowani, a jak wiadomo od dawna, kortyzol sprzyja stanom zapalnym w organizmie i rozwojowi chorób serca. Co więcej, są bardziej aktywni fizycznie, ponieważ kilka razy dziennie wychodzą ze swoimi czworonogami na , a regularny wysiłek fizyczny jest czynnikiem ochronnym przed problemami z sercem.

Bogatsze życie towarzyskie

Osoby posiadające psa mają zapewnione regularne kontakty z innymi ludźmi, ponieważ podczas spacerów spotykają innych właścicieli czworonogów. Niemal zawsze, bez względu na porę dnia i pogodę, spotka się kogoś, kto również musi wyprowadzić psa...

Podobne efekty są odnotowywane u ludzi, którzy posiadają koty. Ogólnie rzecz ujmując, badania pokazują, że towarzystwo jakichkolwiek zwierząt, także papużek, czy chomików, ma dobry wpływ na ludzi. Jednakże pupile umożliwiający głębsze interakcje wydają się dawać najwięcej korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy