Strona głównaStyl życiaDyskryminacja w Polsce? Komisja Europejska apeluje o równość

Dyskryminacja w Polsce? Komisja Europejska apeluje o równość

Dyrektywy przyjęte przez Unię Europejską zabraniają dyskryminacji ze względu na rasę, religię, wiek, niepełnosprawność, płeć i orientację seksualną. Polska, jako kraj członkowski, jest zobowiązana do przestrzegania tego prawa. Jednak zarówno rodzime środowiska walczące z seksizmem, ageizmem, homofobią, etc., jak i Dyrektor Generalny ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans przy Komisji Europejskiej uważają, że w Polsce nie wprowadzono odpowiedniego prawa.
Według Komisji Europejskiej Polska nie wdrożyła w sposób adekwatny przepisów dyrektyw 2000/43/WE (wprowadzająca w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne) oraz 2002/73/WE (wprowadzająca w życie zasady równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy). Nie zakomunikowała również Komisji wszystkich przepisów wdrażających dyrektywę 2004/113/WE (wprowadzająca w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług). Wobec tego Komisja wszczęła odpowiednie procedury przeciwko Polsce. Zarzuty podniesione w procedurze dotyczącej wdrożenia dyrektywy 2002/73/WE odnoszą się m.in. do kompetencji polskiego organu równościowego.

„Mamy nadzieję, że w dialogu z rządem polskim rozwiązane zostaną problemy podniesione w toku procedur o naruszenie prawa wspólnotowego, w wyniku czego nastąpi jego pełne wdrożenie w tej dziedzinie w Polsce", pisze Belinda Pyke, dyrektorka DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans przy Komisji Europejskiej w odpowiedzi na list 36 organizacji pozarządowych i innych grup zajmujących się zwalczaniem dyskryminacji.

„Prawodawstwo wspólnotowe zakazuje również dyskryminacji ze względu na rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub wyznanie, niepełnosprawność, wiek oraz orientację seksualną. Jest rzeczą niezmiernie ważną, aby przepisy prawa wspólnotowego dotyczące tych kwestii zostały w pełni wdrożone w krajowych porządkach prawnych wszystkich Państw Członkowskich oraz aby postanowienia prawa krajowego w tej dziedzinie były wprowadzone w życie i skrupulatnie przestrzegane", wyjaśnia Belinda Pyke.

„W przypadku niezgodności prawa krajowego z prawem wspólnotowym komisja, na podstawie Artykułu 226 TWE, może rozpocząć postępowanie o naruszenie prawa wspólnotowego", dodaje.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy