Strona głównaStyl życiaDzień Dziecka - dniem edukacji młodego pokolenia

Dzień Dziecka - dniem edukacji młodego pokolenia

W tym wyjątkowym dniu warto pomyśleć o relacjach pomiędzy młodymi a starszymi. Edukacja dzieci i młodzieży stanowi o przyszłości naszego społeczeństwa, nie pozwólmy więc by w głowach młodego pokolenia wzrastały błędne stereotypy na temat seniorów, nauczmy ich szacunku i miłości do osób starszych.
Dzień Dziecka - dniem edukacji młodego pokolenia Według najnowszych badań w roku 2030 społeczeństwo polskie w 30% będą stanowić emeryci. Proces ten nie jest jednostkowy i nie dotyczy wyłącznie naszego kraju. Dane statystyczne pokazują bowiem, że to samo zjawisko wystąpi w większości krajów wysokorozwiniętych. Wynika ono z naturalnych procesów demograficznych - następuje spadek liczby urodzeń przy jednoczesnym wydłużaniu się życia przeciętnego człowieka. W Polsce dodatkowym istotnym czynnikiem jest również emigracja ludzi młodych w poszukiwaniu pracy. Większość z nich, niestety, już nie powraca do kraju, osiedla się na stałe w nowym miejscu.

Obecnie na świecie żyje około 605 milionów emerytów, w Polsce stanowią oni 13-17% społeczeństwa, ale do 2030 roku liczba osób po 60. roku życia znacznie wzrośnie. Według badań liczba osób w wieku 65 lat będzie wynosiła o około 65% więcej o około 655 większa, zaś w wieku 80 lat niemalże o 100%. Niemalże co czwarty Polak za niecałe 20 lat będzie emerytem.

Sytuacja polskiego emeryta uległa znacznej poprawie w sferze związanej z dostępem do różnego rodzaju zajęć czy atrakcji. Jeszcze do niedawna osoba, która przeszła na emeryturę, była skazywana na izolację i bierność, pogłębiała to dodatkowo nieznajomość innowacji technologicznych, jak choćby obsługi komputera czy telefonu komórkowego. Jednak czasy się zmieniły i seniorzy nie są już obecnie tak „nieporadnymi" ludźmi, jak do niedawna wydawali się być w oczach młodszego pokolenia.

Ogromną rolę odgrywają tutaj oczywiście Uniwersytety Trzeciego Wieku, których tradycja sięga roku 1975, kiedy to prof. Halina Szwarc założyła pierwszy taki uniwersytet przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Z początku idea ta dotyczyła głównie dużych miast, uniwersytety tworzono wyłącznie przy szkołach wyższych, takich jak no. Szkoła Główna Handlowa. W tej chwili UTW powstają przy domach kultury, a także i w mniejszych miejscowościach. Zainteresowanie ofertą jest tak ogromne, że przez cały czas powstają nowe placówki. Taida Załuska, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze" w Warszawie, wielokrotnie w swojej wypowiedzi podkreślała, że seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i wykładach,

Jednak nie tylko Uniwersytety Trzeciego Wieku wychodzą z ofertą do seniorów, ale także kluby fitness , domy kultury czy inne placówki i organizacje. Oferta kierowana do osób starszych stale się powiększa, a sami Seniorzy stają się coraz bardziej świadomi tego, że wiek nie musi ograniczać ich możliwości. Pojawia się także coraz więcej narzędzi - także finansowych - które pozwalają na swobodniejsze korzystanie z dobrodziejstwa wolnego czasu na emeryturze. Banki i inne instytucje zauważyły już dawno, że osoby starsze nie tylko należą do grupy najsolidniej spłacającej swoje zobowiązania, ale także posiadają stały (choć najczęściej niezbyt wysoki) dochód, są więc bezpiecznymi klientami. Nic dziwnego, że w ostatnich latach pojawiły się specjalne oferty dla Seniorów - od „zwykłych" zakupów ratalnych po nowe na polskim rynku kredyty w ramach tzw. „odwróconej hipoteki" (na razie oferowane przede wszystkim przez fundusze hipoteczne). „Srebrzystowłosą" siłę nabywczą zaczynają też doceniać sklepy, biura podróży, lokale gastronomiczne i placówki kulturalne - coraz częściej pojawiają się w nich specjalne oferty i programy przeznaczone dla osób ...dziesiąt plus. Również w przekazie marketingowym osoby starsze coraz częściej pojawiają się jako aktywne, dynamiczne i żyjące pełnią życia, coraz rzadziej zaś - jako schorowane, zamknięte w domu i bezradne.

Niestety, stereotypy dotyczące osób starszych nadal pokutują w społeczeństwie, zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy zbyt często postrzegają pokolenie swoich dziadków jako osoby bezużyteczne i obciążenie dla finansów państwa. Wydaje się, że w Polsce potrzebny jest dialog międzypokoleniowy, zresztą ten temat już nie po raz pierwszy pojawiał się w publikacjach. Pod koniec XIX wieku wielcy pisarze polscy okresu pozytywizmu, jak Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa czy Bolesław Prus wzywali młode pokolenie do poszanowania doświadczenia i mądrości ludzi starszych wiekiem. Była to niejako odpowiedź na wczesnoromantyczną apoteozę młodości. W XXI wieku znowu stawia się przede wszystkim na młodość, dynamizm i energiczność, nie zauważa się jednak, że te dwie ostatnie cechy mogą posiadać ludzie bez względu na wiek.

Seniorzy są poważną procentowo częścią społeczeństwa, która odgrywa faktycznie ogromną rolę w rozwoju, a w przyszłości będzie miała przypuszczalnie jeszcze większy wpływ na sytuację społeczną i ekonomiczną. Dzień dziecka to dobra okazja by przypomnieć dzieciom i wnukom dzisiejszych Seniorów, że ich rodzice i dziadkowie MOGĄ, ale nie MUSZĄ pomagać. Warto pamiętać o tym, że mają prawo do indywidualnych wyborów życiowych i do realizacji swoich marzeń - często odkładanych przez dziesięciolecia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy