Strona głównaStyl życiaEuropean Trusted Brands 2012: coraz mniej Polaków ufa Unii Europejskiej

European Trusted Brands 2012: coraz mniej Polaków ufa Unii Europejskiej

W ciągu ostatniego roku zaufanie Polaków do Unii Europejskiej spadło o 13%. Tylko 25% z nas ufa wspólnej walucie euro - wynika z przedstawionego przez wydawnictwo Reader’s Digest badania European Trusted Brands.
European Trusted Brands 2012: coraz mniej Polaków ufa Unii Europejskiej

W ciągu ostatniego roku spadło zaufanie Polaków do (45 proc. w 2012r. w stosunku do 58 proc. w 2011r. i 2010r.). Polacy jednak nadal częściej niż inni Europejczycy darzą zaufaniem tę instytucję. Średnio w 15 krajach europejskich które biorą udział w badaniu Unii Europejskiej ufa jedynie 30 proc. Europejczyków. Oprócz Polaków najbardziej ufają jej Rumuni, Belgowie i Słoweńcy.

- Zaufanie do Unii Europejskiej i jej instytucji jest od wielu lat znacznie wyższe w Polsce, jak dowodzą tego badania Reader’s Digest oraz Diagnoza Społeczna, niż zaufanie do własnego parlamentu i rządu. Nadzieje, jakie rodacy pokładają w Unii, są źródłem naszych obaw o jej stabilność. Nam, w przeciwieństwie do innych narodów, zależy bardzo na stabilności UE. Inni, widząc kryzys w Grecji, Hiszpanii i Portugalii, oczekują być może raczej „pomyślnego” dla nich rozpadu wspólnej Europy – komentuje wyniki badania profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Niewielkie zaufanie Europejczycy okazują również w stosunku do wspólnej waluty . Ufa jej średnio tylko 35 proc. ankietowanych. Najczęściej Finowie (53 proc.), Belgowie (51 proc.) oraz Rumuni (49 proc.), bardzo rzadko Polacy – 25 proc.

- Polacy jak mało kto upodobali sobie Unię Europejską, ale są zarazem bardzo przywiązani do złotego i w okresie kryzysu w kilku krajach strefy euro wspólnej walucie ufa już zaledwie co czwarty nasz rodak (a jeszcze niedawno połowa Polaków chciała przystąpienia RP do strefy euro) – dodaje profesor Czapiński.

Europejczycy w większości nie mają nadziei na stabilność Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości (ponad 60 proc.). Obawy te bardzo często potwierdzają Polacy (ponad 70 proc.) i Rosjanie, najczęściej zaś - Szwajcarzy, Szwedzi i Francuzi. W stabilną przyszłość UE wierzą głównie Rumuni, Słoweńcy oraz Niemcy. Taki pogląd ma w tych krajach ponad połowa ankietowanych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy