Strona głównaStyl życiaEuropejczycy walczą z prześladowaniem na tle płci oraz wykorzystywaniem seksualnym

Europejczycy walczą z prześladowaniem na tle płci oraz wykorzystywaniem seksualnym

Wedle wyników nowych badań osoby poszukujące azylu, młodzi uchodźcy oraz nielegalni imigranci są narażeni na większe ryzyko bycia prześladowanym na tle płci lub wykorzystanym seksualnie w centrach przyjęć i miejscach pobytu dla uchodźców.

Projekt z udziałem samych zainteresowanych pt. "Ukryta przemoc to cichy gwałt", prowadzony przez Międzynarodowe Centrum Zdrowia Prokreacyjnego (ICRH) przy Uniwersytecie Gandawskim w Belgi, doprowadził do wniosku, że tego typu wykroczenia są najczęściej popełniane przez współlokatorów oraz obsługę centrów dla azylantów. Władze nie były powiadomione o ponad 90% przypadków tego rodzaju prześladowań.

Z kolei pracownicy centrów dla uchodźców mówią, że nie mają odpowiednich możliwości, środków i narzędzi do wykonywania trzech zasadniczych zadań w tym zakresie, czyli: identyfikowania ryzyka i oznak możliwej przemocy seksualnej i na tle płciowym (SGBV); opracowywania działań zapobiegawczych w sposób kompetentny, z udziałem samych zainteresowanych; oraz reagowania na przypadki SGBV.

Brakuje zarówno informacji, jak i uregulowań prawnych w zakresie przemocy seksualnej i na tle płciowym wobec azylantów, młodych uchodźców, a nawet dzieci, które przybywają bez rodziców. Jak twierdzą partnerzy projektu, brak jest również standardowych procedur operacyjnych oraz kodeksów postępowania dla osób pracujących w centrach dla uchodźców.

W toku wywiadów z 599 osobami (57,3% - mężczyźni, 42,7% - kobiety) mieszkającymi lub pracującymi w tego typu centrach poinformowano o 721 przypadkach przemocy. Z tej grupy badanych 43,4% nie wspomniało o żadnym przypadku przemocy w ciągu poprzedzających 12 miesięcy. Niemniej 56,6% ankietowanych zetknęło się z przypadkami przemocy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wywiad. Większość przypadków (89,1%) miała miejsce w 4 z 8 współpracujących krajów, mianowicie: na Malcie (158 przypadków, czyli 26,4%), w Belgii (146, czyli 24,4%), Irlandii (132, czyli 22%) i na Węgrzech (102, czyli 17%). W Grecji opisano 73 przypadków (12,2%), w Holandii 68 (11,4%), w Hiszpanii 28 (4,7%) i w Portugalii 14 (2,3%).

Europejskie konsorcjum skupiające 14 partnerów jest zdeterminowane, by walczyć z tym problemem i znaleźć jego rozwiązanie. Projekt SENPERFORTO, w którym udział biorą eksperci z Belgii, Hiszpanii, Grecji, Irlandii, Węgier, Malty i Holandii, zajmuje się problematyką zapobiegania przypadkom SGBV w europejskich centrach dla uchodźców za pomocą działań odśrodkowych, gromadząc zasoby kluczowych interesariuszy z państw członkowskich UE.

SENPERFORTO, co w języku Esperanto oznacza "koniec z przemocą, bez przemocy", zwraca uwagę na potrzebę określania konkretnej wiedzy, postaw, praktyk i potrzeb zarówno pracowników, jak i lokatorów europejskich instytucji dla uchodźców i azylantów w kontekście SGBV. Eksperci mówią, że uzyskiwane odpowiedzi pomogą wdrożyć "europejskie i zrównoważone pod względem płciowym ramy referencyjne zapobiegania SGBV, oparte na potrzebach, prawach i dowodach, z udziałem zainteresowanych" w centrach dla uchodźców i azylantów w Europie.

Celem tych ram referencyjnych jest poprawa zdrowia i dobrostanu tak mieszkańców, jak i pracowników tychże centrów. Z tą myślą celu zostaną ustalone działania prewencyjne, akcentujące prawa współudziału oraz prawa człowieka, a także zdrowe relacje, seksualność i równość oraz dialog interkulturowy.

Stworzenie kompleksowej polityki zapobiegania SGBV i reagowania na jej przypadki wymaga debaty i negocjacji - twierdzą eksperci. Ponadto ważne jest, aby polityka ta dostosowana była do konkretnego centrum. Każde z tych centrów może zaspokoić własne potrzeby, stosując praktyczne podejście oparte na propozycjach rozwiązania ramowego.

Choć ramy referencyjne tworzone są głównie z myślą o europejskich ośrodkach, inne instytucje także mogą dostosować tę politykę zapobiegania SGBV i reagowania na tego rodzaju przypadki, aby rozwiązywać swoje problemy.

Badania zostały częściowo dofinansowane z budżetu projektu SENPERFORTO, który wspierany jest z Funduszu Daphne Komisji Europejskiej. Celem funduszu jest zwalczanie wszelkich form przemocy wobec kobiet i młodzieży. Wspiera on także organizacje aktywnie działające w tym obszarze oraz promuje współpracę między nimi.

Więcej informacji:

Międzynarodowe Centrum Zdrowia Prokreacyjnego (ICRH):


Uniwersytet Gandawski:


Fundusz Daphne - proszę kliknąć:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy