Strona głównaStyl życiaEuropejskie wartości - pokój ważny dla seniorów

Europejskie wartości - pokój ważny dla seniorów

Pokój (61 proc.), a zaraz za nim szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego (50 proc.) są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie - wynika z badania Special Eurobarometr, zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Pokój – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych.
Czterech na dziesięciu respondentów (37 proc.) wybiera „równość i solidarność społeczną”, „wolność wypowiedzi” oraz „tolerancję i otwartość na innych”. Z badania obejmującego ponad 26.000 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej wynika również, że uznawanie pokoju za wartość jest uniwersalne. Pokój uzyskał najwyższy odsetek wskazań w 19 spośród 27 badanych państw. Nawet patrząc na najniższy poziom (po 45 proc. w Estonii i na Litwie), w dalszym ciągu wartość ta jest wybierana przez połowę respondentów.

Szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego jest wybierany jako najważniejszy przez bardzo wysoki odsetek respondentów z Luksemburga (78 proc.), Szwecji (76 proc.), Finlandii (74 proc.), i Danii (70 proc.).

Równość i solidarność społeczna są szczególnie cenione na Cyprze (54 proc.), w Portugalii i Austrii (po 50 proc.) i Finlandii (48 proc.). Wolność wypowiedzi jest wartością przeważającą w Wielkiej Brytanii (55 proc.) i Holandii (52 proc.). Większe różnice w wynikach występują w przypadku tolerancji i otwartości na innych, które są wymieniane przez połowę lub więcej osób w Holandii (60 proc.), Belgii (51 proc.) i Danii (50 proc.), a tylko przez 11 proc. w Grecji i 16 proc. na Cyprze. Ważność różnorodności kulturowej wzrasta w państwach Europy Wschodniej (powyżej 15 proc. na Łotwie, Litwie, Węgrzech, w Estonii, Rumunii i Bułgarii).

Badanie przeprowadzone przez TNS Opinion pokazuje również interesujące wyniki analizy w kategoriach społeczno – demograficznych. Po pierwsze występują pewne wartości, które są oceniane zdecydowanie wyżej przez jedną z płci. Wartości bardziej „kobiece” to pokój (64 proc. vs. 58 proc.) i tolerancja/otwartość na innych (40 proc. vs. 34 proc.). Wartości bardziej „męskie” to postęp i innowacje (17 proc. vs. 11 proc.), przedsiębiorczość (12 proc. vs. 7 proc.) oraz wolność wypowiedzi (39 proc. vs. 34 proc.). Po drugie, „Pokój” – wartość oceniana jako najważniejsza ze wszystkich – jest szczególnie istotna dla osób najstarszych (69 proc. respondentów w wieku powyżej 55 roku życia vs. 56 proc. osób w wieku pomiędzy 15 a 24 lata). Po trzecie, poglądy polityczne mają duży wpływ na ocenę społecznych priorytetów. Ze wszystkich czynników branych pod uwagę w badaniu, być może jest to najważniejsza determinanta opinii. Respondenci będący bliżej poglądów lewicowych są bardziej skłonni uważać, że społeczeństwo powinno zachować i wzmacniać równość i solidarność społeczną (poglądy lewicowe 45 proc. vs. poglądy prawicowe 31 proc.). Ci respondenci również częściej twierdzą, że tolerancja i otwartość na innych są ważne (poglądy lewicowe 43 proc. vs. poglądy prawicowe 32 proc.). Natomiast respondenci określający siebie jako prawicowi bardziej przychylają się ku szacunkowi dla historii i płynących z niej nauk (poglądy prawicowe 23 proc. vs. poglądy lewicowe 14 proc.). Podobna zależność występuje w przypadku wartości przedsiębiorczości (poglądy prawicowe 15 proc. vs. poglądy lewicowe 7 proc.) oraz postępu i innowacji (poglądy prawicowe 18 proc. vs. poglądy lewicowe 11 proc.).

„Podczas gdy pokój wciąż jest jedną z głównych wartości, która powinna być zachowana i wzmacniana w naszych społeczeństwach, ostatnia fala badania Eurobarometr pokazuje rosnące obawy Europejczyków dotyczące środowiska, tematu ogólnie postrzeganego jako bardziej naglący niż równość społeczna, wolność wypowiedzi i tolerancja.” - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy