Strona głównaStyl życiaFocus Historia: Nieznane wątki śmierci generała Sikorskiego

Focus Historia: Nieznane wątki śmierci generała Sikorskiego

Śmierć gen. Sikorskiego do dziś pozostaje zagadką. Dr Tadeusz A. Kisielewski, po kilkunastu latach badań i poszukiwań, na łamach grudniowego wydania miesięcznika „Focus Historia” publikuje swoje najnowsze odkrycia, które mogą się przyczynić do wyjaśnienia jednej z największych zagadek II Wojny Światowej.
Oficjalnie katastrofa, w której zginął Naczelny Wódz, nadal pozostaje nieszczęśliwym wypadkiem. Istnieje jednak kilka teorii, które zakładają, że w wypadku brały udział osoby trzecie. „Tezy śledztwa dr. Tadeusza A. Kisielewskiego w sprawie śmierci generała Sikorskiego brzmią sensacyjnie i złowieszczo” - mówi Michał Wójcik, redaktor naczelny miesięcznika Focus Historia. „Wynika z nich, że za tragicznym wypadkiem samolotu generała stał ktoś bardzo wysoko postawiony w brytyjskim dowództwie albo wywiadzie. Udało mu się bowiem zwerbować do tej „mokrej roboty” słynnego asa brytyjskiego lotnictwa, późniejszego bohatera narodowego Kanady: George Fredericka "Buzz" "Screwball" Beurlinga (1921 - 1948). To on - według Kisielewskiego - siedział za sterami samolotu, nie zaś - jak utrzymuje oficjalna wersja - czeski pilot kpt. Prchal.”

W artykule zatytułowanym „Który z nich zabił?” dr Kisielewski kontynuuje analizę opublikowanej wcześniej relacji Jima Leacha, byłego pilota R.A.F., wg którego wodowanie samolotu gen. Sikorskiego przeprowadził niejaki "Screwball" Johnson. Drugi artykuł dr. Kisielewskiego jest analizą i komentarzem wywiadu, jaki dr Teofil Lachowicz przeprowadził w czerwcu 2004 r. z sekretarką gen. Sikorskiego, Walentyną Pacewicz, a opracował i opublikował pod wpływem nalegań dr. Kisielewskiego dopiero jesienią tego roku, na łamach „Przeglądu Polskiego”. Kisielewski podkreśla, że relacja p. Pacewicz, wg której czaszka gen. Sikorskiego nosiła wyraźne ślady obrażeń jeszcze podczas identyfikacji ciała w Londynie w lipcu 1943 r., przekreśla znaną dotąd wersję, jakoby jedyną rzucającą się wówczas w oczy cechą było „zbrązowienie” twarzy Generała. Ponadto Kisielewski wskazuje, że relacja p. Pacewicz rzuca nowe i cenne światło na zawartość teczki gen. Sikorskiego, której władze brytyjskie do tej pory nie chcą zwrócić Polsce.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy