Strona głównaStyl życiaInternet: miejsce nie dla Seniorów

Internet: miejsce nie dla Seniorów

Dwie trzecie dorosłych Polaków regularnie korzysta z internetu, a w ciągu ostatniego roku liczba jego użytkowników minimalnie się zwiększyła – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wśród starszych respondentów ponad połowę, przy czym wśród mających 65 lat i więcej nawet trzy czwarte, stanowią ludzie wykluczeni cyfrowo. Czynnikiem utrwalającym pozostawanie offline w przypadku osób starszych jest ich słabe wykształcenie.
Internet: miejsce nie dla Seniorów [Fot. dusanpetkovic1 - Fotolia.com] Z przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce dwie trzecie dorosłych (67%) – minimalnie więcej niż w roku ubiegłym. Wprawdzie wzrost liczby użytkowników, który obserwujemy w ostatnich latach, nie jest już tak spektakularny jak w ubiegłej dekadzie, jednak warto zauważyć, że w stosunku do roku 2011 odsetek osób będących online zwiększył o 11 punktów procentowych.

Do aktywności cieszących się relatywnie dużą i ugruntowaną popularnością wśród polskich internautów można zaliczyć korzystanie z serwisów społecznościowych, bankowości elektronicznej, robienie , oglądanie w sieci materiałów wideo, czytanie prasy, a także prowadzenie rozmów, natomiast niewielkie zainteresowanie budzi kupowanie dostępu do usług lub treści oraz granie w gry z innymi użytkownikami.

Internet to nie jest miejsce dla starych ludzi

Obecność online w największym stopniu determinuje wiek. Korzystanie z internetu jest powszechne wśród najmłodszych badanych i niemal powszechne wśród osób w wieku 25–34 lata. Korzysta z niego także ogromna większość respondentów mających od 35 do 44 lat oraz siedmiu na dziesięciu mających od 45 do 54 lat. Offline pozostaje ponad połowa osób w wieku 55–64 lata i trzy czwarte (65+).

Prawdopodobieństwo korzystania z internetu zwiększa posiadanie wyższego wykształcenia, niemniej dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ponieważ ludzie młodzi – niezależnie od poziomu wykształcenia – i tak są obecni w sieci.

Korzystaniu z internetu sprzyja aktywność zawodowa, choć trzeba też mieć na uwadze, że częstsza obecność w sieci osób pracujących niż niepracujących może również wynikać z różnicy wieku. Praca przy komputerze z reguły łączy się z korzystaniem z internetu.

Wśród starszych liczba godzin przeznaczanych w tygodniu na internet oscyluje wokół 9. Poza tym można dodać, że nieco dłuższą obecność w sieci deklarują mężczyźni niż kobiety.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 19:18:00, 18-07-2017 norika

  Hmm, ja jestem 60+ a i pracuję przez net i korzystam z niego dla przyjemności
 • 01:16:01, 19-07-2017 Barbara1956

  Mam dwa laptopy. Ponieważ pracowałam na nich to dbałam o nie więc nosiłam do fachowców. Ostatnio moje laptopy oszalały z powodu przeładowania dysku C i totalnego zawirusienia. Trudno było wejść do internetu a gdy to się udawało to stale wyskakiwały okienka i pokazywała się dziwna przeglądarka.

  "Fachowcy" mieli to w nosie i radzili kupić nowy komputer.

  Obecnie mam dużo czasu i wzięłam wszystko w swoje ręce. Będąc tylko operatorem komputera nie zastanawiałam się nad tym jak on funkcjonuje. Teraz mam dużo czasu i wiele zrozumiałam.

  Najpierw usunęłam wszystkie nieużywne-niepotrzebne pliki. Potem za pomocą AdwCleaner pozbyłam się 555 zagrożeń. Ten program niestety nie wszystko naprawia.
  Zainstalowałam próbną wersję programu Zimana za darmo. Pozostało jeszcze 8 problemów z konfiguracją programu na moim komputerze i z pozostałościami po usuwaniu poprzednich wirusów.

  Teraz moje laptopy świetnie działają. Ja sama to zrobiłam!!!!
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Hospicja.pl
 • EWST.pl
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X