Strona głównaStyl życiaInternet: miejsce nie dla Seniorów

Internet: miejsce nie dla Seniorów

Dwie trzecie dorosłych Polaków regularnie korzysta z internetu, a w ciągu ostatniego roku liczba jego użytkowników minimalnie się zwiększyła – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wśród starszych respondentów ponad połowę, przy czym wśród mających 65 lat i więcej nawet trzy czwarte, stanowią ludzie wykluczeni cyfrowo. Czynnikiem utrwalającym pozostawanie offline w przypadku osób starszych jest ich słabe wykształcenie.
Internet: miejsce nie dla Seniorów [Fot. dusanpetkovic1 - Fotolia.com] Z przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce dwie trzecie dorosłych (67%) – minimalnie więcej niż w roku ubiegłym. Wprawdzie wzrost liczby użytkowników, który obserwujemy w ostatnich latach, nie jest już tak spektakularny jak w ubiegłej dekadzie, jednak warto zauważyć, że w stosunku do roku 2011 odsetek osób będących online zwiększył o 11 punktów procentowych.

Do aktywności cieszących się relatywnie dużą i ugruntowaną popularnością wśród polskich internautów można zaliczyć korzystanie z serwisów społecznościowych, bankowości elektronicznej, robienie , oglądanie w sieci materiałów wideo, czytanie prasy, a także prowadzenie rozmów, natomiast niewielkie zainteresowanie budzi kupowanie dostępu do usług lub treści oraz granie w gry z innymi użytkownikami.

Internet to nie jest miejsce dla starych ludzi

Obecność online w największym stopniu determinuje wiek. Korzystanie z internetu jest powszechne wśród najmłodszych badanych i niemal powszechne wśród osób w wieku 25–34 lata. Korzysta z niego także ogromna większość respondentów mających od 35 do 44 lat oraz siedmiu na dziesięciu mających od 45 do 54 lat. Offline pozostaje ponad połowa osób w wieku 55–64 lata i trzy czwarte (65+).

Prawdopodobieństwo korzystania z internetu zwiększa posiadanie wyższego wykształcenia, niemniej dotyczy to przede wszystkim osób starszych, ponieważ ludzie młodzi – niezależnie od poziomu wykształcenia – i tak są obecni w sieci.

Korzystaniu z internetu sprzyja aktywność zawodowa, choć trzeba też mieć na uwadze, że częstsza obecność w sieci osób pracujących niż niepracujących może również wynikać z różnicy wieku. Praca przy komputerze z reguły łączy się z korzystaniem z internetu.

Wśród starszych liczba godzin przeznaczanych w tygodniu na internet oscyluje wokół 9. Poza tym można dodać, że nieco dłuższą obecność w sieci deklarują mężczyźni niż kobiety.

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

OSIEM + SIEDEM =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X