Strona głównaStyl życiaJak dobrostan zmienia się w ciągu życia

Jak dobrostan zmienia się w ciągu życia

Subiektywny dobrostan zmienia się w ciągu życia - w różnym wieku nasila się lub słabnie.
Jak dobrostan zmienia się w ciągu życia [fot. patrick gantz from Pixabay]
Przeanalizowano trendy w subiektywnym samopoczuciu w ciągu życia u niemal pół miliona ludzi. - Skoncentrowaliśmy się na zmianach w trzech głównych składnikach subiektywnego - wyjaśnia profesor Susanne Bücker, współautorka badań z Uniwersytetu w Kolonii. - Wzięliśmy pod uwagę , pozytywne stany emocjonalne i negatywne stany emocjonalne - dodaje.

Wyniki pokazują, że satysfakcja z życia spadła pomiędzy 9. a 16. rokiem życia, następnie nieznacznie wzrosła po 70. roku życia, a następnie ponownie spadała aż do 96. urodzin. Pozytywne stany emocjonalne ulegały ogólnemu osłabieniu od 9. do 94. roku życia, podczas gdy negatywne wahały się nieznacznie pomiędzy 9. a 22. rokiem życia, następnie spadały do 60. roku życia, a dalej ponownie się nasilały. Co ciekawe, zmiany w poziomie pozytywnych i negatywnych stanów emocjonalnych niż poziomie satysfakcji z życia.

- Ogólnie rzecz biorąc, badanie pokazało pozytywną tendencję w długim okresie życia, jeśli spojrzymy na satysfakcję z życia i poziom negatywnych stanów emocjonalnych - zauważa Susanne Bücker. Eksperci przypisują niewielki spadek zadowolenia z życia w wieku od 9 do 16 lat na przykład zmianom w wyglądzie ciała i życiu społecznym zachodzącym w okresie dojrzewania. Satysfakcja wzrasta ponownie od wczesnej dorosłości. Pozytywne uczucia mają tendencję do zmniejszania się od dzieciństwa do późnej dorosłości. W dojrzalszym wieku z kolei wszystkie elementy subiektywnego dobrostanu raczej się pogarszały niż poprawiały. - Może to mieć związek z faktem, że u osób w bardzo starszym wieku spada , często pogarsza się stan zdrowia i słabną kontakty społeczne, między innymi z powodu śmierci rówieśników - zastanawia się Bücker.

Jak podsumowują eksperci, takie odkrycia dostarczają znaczących wskazówek przy opracowywaniu działań interwencyjnych, zwłaszcza tych mających na celu utrzymanie lub poprawę subiektywnego dobrostanu w późniejszym okresie życia.

Na podstawie:

Tłum. i oprac. dr Joanna Papiernik,
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łodzkiego

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy