Strona głównaStyl życiaJak odrobina samotności zmniejsza lęk

Jak odrobina samotności zmniejsza lęk

Ogólnie rzecz ujmując, samotność nie jest dobra ani dla zdrowia fizycznego, ani psychicznego, ale odrobina czasu z samym/samą sobą pomaga osłabić lęk i niepokój.
Jak odrobina samotności zmniejsza lęk [Fot. Antonioguillem - Fotolia.com]
Coraz więcej ludzi we współczesnym świecie doświadcza zaburzeń lękowych lub często odczuwa niepokój. Różne są stategie radzenia sobie z takimi negatywnymi doznaniami, nierzadko wypracowywane przez nas samych dość nieświadomie. Teraz uczeni z Uniwerystetu z Rochester proponują proste rozwiązanie, które skutecznie poprawi samopoczucie.

Wystarczy 15 minut medytacji, czytania książki lub samotnej bezczynności dziennie, by ludzie stali się bardziej pogodni, mniej się złościli i zmniejszyli poziom odczuwanego , mówią amerykańscy uczeni.

W kilku specjalnie zaprojektowanych przez psychologów eksperymentach wzięło udział 350 osób. W pierwszym badaniu uczestnicy spędzali 15 minut w w samotności, a następnie przez kwadrans rozmawiali z innymi ludźmi, po czym wypełnili kwestionariusz zawierający pytania o stan ich ducha. Okazało się, że samotność zmniejszyła poziom ekscytacji, ale też negatywnych emocji, takich jak , stres, nerwowość i drażliwość.

W drugim badaniu uczestnicy mieli spędzić kwadrans w bezczynnie lub . Kiedy porównano stany emocjonalne sprzed tych kilkunastu minut i po nich także okazało się, że przebywanie w samotności pozwoliło poczuć się spokojniejszymi i zrelaksowanymi. W ramach ostatniego, eksperymentu przez jeden tydzień badani codziennie spędzali w samotności 15 minut, przez drugi zaś zaś - nie. Także w tym przypadku w pierwszym tygodniu odnotowano zmniejszenie odczuwania ekscytacji i złości, a jednocześnie wyższe poziomy i spokoju.

O badaniach napisano w magazynie Personality and Social Psychology Bulletin.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy