Strona głównaStyl życiaJak osiągnąć godną długowieczność?

Jak osiągnąć godną długowieczność?

To pytanie nurtowało zmarłego niedawno gerontologa, dr. Roberta Butlera. Poszukiwaniu na nie odpowiedzi poświęcił swoje całe zawodowe życie. Wyniki jego badań publikowano w najbardziej prestiżowych magazynach z zakresu medycyny. Dzięki słynnemu lekarzowi wiemy więcej o procesie starzenia się
Jak osiągnąć godną długowieczność? [© Oliver Flörke - Fotolia.com] Dr Butler był lekarzem, gerontologiem, psychiatrą, i autorem nagrodzonym Nagrodą Pulitzera oraz pierwszym dyrektorem amerykańskiego Narodowego Instytutu Starzenia się (National Institute on Aging). Butler jest znany ze swojej pracy społecznej, obrony praw osób w starszym wieku i badań na temat zdrowego starzenia się oraz demencji.

„Nie bój się bawić" - tak brzmi przesłanie z ostatniej książki Butlera pt. „The Longevity Prescription: The 8 Proven Keys to a Long, Healthy Life". Wspomniana praca jest przewodnikiem zdrowego starzenia się i promocją nie tylko dłuższego, ale i cechującego się lepszą jakością życia. Oto garść niektórych dość zaskakujących wniosków z badań: trzymanie się za ręce i przytulanie obniża ciśnienie krwi, świeże kwiaty zmniejszają stres, śmiech chroni serce.

Porady Butlera opierają się na dowodach naukowych i pragnieniu zrozumienia fenomenu długowieczności. Gerontolog twierdził m. in., że dla zachowania zdrowego mózgu ważne jest, aby próbować nowych rzeczy i nie trzymać się jedynie starych przyzwyczajeń. Oprócz angażowania się w nowe wyzwania intelektualne, które pozwalają zachować funkcje poznawcze na odpowiednim poziomie, konieczna jest też aktywność fizyczna. Poza tym niezbędna jest działalność w różnych innych sferach - znaczenie ma tu np. życie towarzyskie, wolontariat, zabawa, etc.

Jak pisał Butler, ludzie, którzy mają problemy z pamięcią i doświadczają pogorszenia funkcji kognitywnych, a ćwiczą umysł i prowadzą życie towarzyskie, mają szansę „odzyskać dwie dekady" w zakresie możliwości poznawczych.

Jeden zasadniczy aspekt jest w stanie powstrzymać rozwój demencji, głosił Butler - to witalność. Ponadto podkreślał tu ważność siedmiu innych czynników: dobrych relacji między ludźmi, zdrowego snu, zmniejszania stresu, aktywności społecznej, ćwiczeń, zdrowego odżywiania się i odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej.

"Jedną z najbardziej zagrażających niepełnosprawności związanych z wiekiem, poza otępieniem, jest zespół słabości (ang. frailty)" powiedział dr Butler w jednym z wywiadów dla AARP. Zespół słabości to częsta dolegliwość osób starszych z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Skutkuje obniżaniem się sprawności fizycznej, prowadzi do obniżenia masy ciała, osłabienia, niepełnosprawności, utraty niezależności. „Jeśli utrzymasz siłę mięśni, np. codziennie robiąc przysiady, odczujesz różnicę", przekonywał gerontolog. Zespół słabości nierzadko skutkuje upadkami, którą stanowią dwunasty czynnik na liście głównych przyczyn śmierci osób w wieku powyżej 65 lat.

Oto niektóre, czasem zadziwiające, fakty na temat starzenia się i chorób związanych z sędziwym wiekiem, zebrane przez doktora Butlera:
  • Geny jedynie w około 25 procentach decydują o zdrowiu i długości życia danej jednostki, resztę czynników stanowią: środowisko, w którym żyjemy, styl życia, nasze zachowanie.
  • W obrębie takich gatunków, jak psy i myszy, niewielkie rozmiary ciała decydują do przedłużeniu ilości przeżytych lat. Statystycznie wśród ludzi osoby niższe są bardziej odporne na większość form raka w porównaniu do ludzi wyższych. W rzeczywistości ludzie niżsi mogą żyć dłużej i być odporni na niektóre choroby stanowiące obecnie główne problemy zdrowotne na świecie.
  • Resweratrol, składnik m. in. jagód, orzechów i skóry winogron, może pomóc przedłużyć życie powstrzymując proces starzenia się i przejawiając zapobiegawczy wpływ na nowotwory. Wspomniana substancja chroni przed zaburzeniami angiogenezy, tj. tworzeniem uszkodzonych lub zmutowanych naczyń krwionośnych, co jest związane z powstaniem raka, chorób serca i chorób oczu, takich jak związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Ćwiczenia aerobowe wykonywane trzy razy w tygodniu mogą zmniejszyć ciśnienie w gałkach ocznych, co jest poważnym czynnikiem ryzyka jaskry.
  • 30-minutowa drzemka dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca aż o 30 procent. Jednak dłuższa sjesta za dnia może prowadzić do zaburzeń snu.
  • Starość jest obecnie postrzegana jako "czas utrzymywania witalności." Około 44 procent Amerykanów powyżej 65 roku życia opisuje swoją obecną egzystencję jako "najlepsze lata życia." Jak powiedziała Eleanor Roosevelt: "piękni młodzi ludzie to przypadki natury, piękne osoby starsze to dzieła sztuki".

Na podstwaie materiałów AARP

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:45:18, 26-08-2010 zen

    Czytałam z wielkim zainteresowaniem.Porównywałam swoje życie i postępowanie z "wytycznymi" Pana Profesora. Jestem na plus.
  • 22:08:44, 26-08-2010 Jadzia_G

    Zeniu - dzięki Ci za ten artykuł z uwagą przeczytałam i muszę przyznać że nigdy bym nie przypuszczała że ćwiczenia mogą pomóc np. w chorobach oczu.......a jednak. Nic tylko trzeba się brać za siebie hi,hi. Pozdrawiam Cie serdecznie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy