Strona głównaStyl życiaJak poczuć się szczęśliwszym? Wystarczy rzucić palenie...

Jak poczuć się szczęśliwszym? Wystarczy rzucić palenie...

Zbliża się Sylwester, a to czas noworocznych postanowień. Jednym z nich może być decyzja o rzuceniu palenia. Poza ogromem korzyści zdrowotnych i finansowych, rezygnując z tego nałogu można zyskać także... większe poczucie szczęścia.
Jak poczuć się szczęśliwszym? Wystarczy rzucić palenie... Rzucanie palenia to dla wielu droga przez mękę, ale lekarze zapewniają, że warto podjąć ten wysiłek, by dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Okazuje się, że efektem zaprzestania palenia jest też lepszy nastrój.

Odkrycia uczonych nie pozwalają na przedstawienie procentowych danych, ale bez wątpienia osoby, które przestały palić, doświadczają mniejszej ilości stresorów i deklarują lepszy humor niż ci, którzy pozostali w szponach nałogu.

Badanie odczuwanego przez ludzi szczęścia polega przede wszystkim na zebraniu opisów uczestników na temat ich samopoczucia. To może być jednak mylące, bo zwykle wraz z wiekiem ludzie zmagają się z coraz liczniejszymi problemami zdrowotnymi, które negatywnie wpływają na radość życia. Mimo to można zbadać „trend szczęścia" porównując np. oceny własnego samopoczucia osób, które stale papierosy i tych, którzy rzucili palenie.

W testach badaczy z Uniwersytetu Wisconsin wzięły udział 1 504 osoby. Uczestnicy zostali przydzieleni do jednej z sześciu grup. Niektórzy stosowali plaster nikotynowy, inni pastylki nikotynowe do ssania, część zażywała bupropion, a jeszcze inni brali zarówno jeden z wymienionych środków, jak i placebo. Ponadto wszystkim eksperci radzili, jak skutecznie rzucić palenie.

Uczeni monitorowali uczestników przez okres trzech lat. Pod koniec badań pobrano od pacjentów próbki krwi, by potwierdzić ich deklaracje co do porzucenia nałogu. Uczestnicy sukcesywnie wypełniali też ankiety dotyczące standardu życia, jakości związków, przyjaźni, etc.

Ogólnie rzecz ujmując poczucie szczęścia zmniejszyło się u wszystkich badanych, ale u tych, którzy zdołali rzucić palenie, spadek był znacznie niższy.

Uczeni nie są pewni przyczyn takiego rezultatu. Spekulują, że już w ciągu trzech lat zdrowie ludzi, którzy zaprzestali palenia, zauważalnie się poprawiło, co ma przełożenie na poczucie szczęścia. Poza tym powszechna jest wiedza, iż ludzie nie palący mają się lepiej, co może wpływać na ocenę emocjonalnego samopoczucia.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Annals of Behavioral Medicine.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy