Strona głównaStyl życiaJak poprawić nastrój w dwanaście minut

Jak poprawić nastrój w dwanaście minut

Każdy ma jakiś sposób na to, by polepszyć sobie nastrój, np. dobry film lub kawałek czekolady. Zamiast jednak skupiać się na poprawieniu własnego samopoczucia, można dobrze życzyć innym i osiągnąć taki sam efekt.
Jak poprawić nastrój w 12 minut
- Okazywanie innym zmniejsza niepokój i zwiększa poczucie szczęścia oraz więzi społecznej - mówi profesor psychologii Douglas Gentile z Iowa State University - To prosta strategia, która nie zajmuje dużo czasu i którą można włączyć do codziennych czynności - dodaje.

Psycholodzy przetestowali korzyści płynące z trzech różnych technik mających na celu zmniejszenie i zwiększenie dobrego . Przez dwanaście minut grupa młodych ludzi chodziła po budynku i ćwiczyła jedną z następujących strategii:
  • dobroć i życzliwe myśli: patrzenie na ludzi i myślenie sobie: „Chciałbym, żeby ta osoba była szczęśliwa";
  • koncentracja na powiązaniach: patrzenie na ludzi i myślenie o tym, jak jesteśmy z nimi powiązani. Zasugerowano, aby obserwujący myśleli o nadziejach i uczuciach, które mogą dzielić z widzianymi ludźmi lub o tym, że mogliby uczestniczyć w podobnych zajęciach.
  • porównywanie z innymi: patrzenie na ludzi i zastanawianie się, na ile jest się w lepszej sytuacji społecznej niż każda z napotkanych osób.

Życzliwość zwycięża

Porównano każdą technikę z grupą kontrolną i odkryto, że praktykowanie dobroci oraz życzliwe myśli o innych zwiększało poczucie , przynależności i empatię, a osłabiało niepokój. Koncentracja na wzajemnych powiązaniach zwiększała empatię i poczucie przynależności. Porównania społeczne nie dały żadnych korzyści. Właściwie ludzie skupiający się na tym, na ile mogą być lepsi od osób obserwowanych, czuli się mniej empatyczni, troskliwi i mniej związani z innymi. - W swej istocie poczucie wyższości względem innych jest strategią konkurencyjną. Nie oznacza to, że nie może to przynieść pewnych korzyści, ale nastawienie rywalizacyjne ma związek ze stresem, lękiem i depresją - mówi Dawn Sweet, współautorka badań.

Sprawdzono też, jak ludzie o różnych typach osobowości reagowali na każdą technikę. Spodziewano się, że osoby z natury uważne mogą odnieść większe korzyści ze strategii dobroci, a narcystyczne mogą mieć trudności z życzeniem szczęścia innym. Tymczasem wyniki okazały się inne. - Ta prosta praktyka jest cenna niezależnie od typu osobowości. Dobroć względem innych dawała takie same efekty u wszystkich: zmniejszając niepokój, a zwiększając poczucia szczęścia, empatię i poczucie więzi społecznej - zauważa Lanmiao He, współautorka badań.

Porównania w mediach społecznościowych

- Niemal niemożliwe jest niedokonywanie porównań w mediach społecznościowych. Nasze badanie tego nie sprawdziło, ale często odczuwamy zazdrość, złość lub rozczarowanie w odpowiedzi na to, co widzimy na tych portalach, a takie emocje zaburzają nasze dobre samopoczucie - mówi prof. Gentile.

Porównywanie działa dobrze, gdy się czegoś uczymy lub dokonujemy wyboru. Na przykład jako dzieci uczymy się obserwując innych i porównując ich wyniki z naszymi. Jednak jeśli chodzi o dobre samopoczucie, porównywanie nie jest tak skuteczne jak dobroć, która zwiększa poczucie szczęścia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy