Strona głównaStyl życiaJak świętują Nowy Rok na świecie

Jak świętują Nowy Rok na świecie

Co kraj to obyczaj, nic więc dziwnego, że i Nowy Rok obchodzony jest w różnych zakątkach świata w odmienny sposób. Owszem, pewne elementy się powtarzają, niemal nigdzie nie brakuje głośnej muzyki, tanecznej zabawy i fajerwerków, ale to nie wszystko - świętowanie wiąże się z rozmaitymi rytuałami.
Prawie wszędzie witany jest hucznie, radośnie, głośno, rozrywkowo. Istnieją jednak pewne różnice, np. co do specyficznych zwyczajów.

W Szkocji 31 grudnia określany jest specjalnym mianem - „Hogmanay" i po ulicach toczone są podpalone beczki, które mają symbolizować spalenie mijającego roku i miejsce dla tego nowego.

W Australii 31 grudnia o północy hałasują gwizdki, grzechotki, klaksony i kościelne dzwony, by w ten sposób ogłosić Nowy Rok. 1 stycznia jest świętem państwowym i wielu ludzi urządza sobie wówczas pikniki na plaży. Pierwszy dzień roku obfituje w imprezy na świeżym powietrzu - rodeo, wyścigi piknikowe i zawody surfingowe.

Na Cyprze Nowy Rok to jednocześnie dzień św. Bazylego, w który przygotowuje się ciasto migdałowe - vassilopittę z ukrytą w środku monetą. Kto ją znajdzie, może liczyć na szczęście przez cały rok. Ponadto z okazji św. Bazylego cypryjskie dzieci otrzymują prezenty. Co więcej, dzień stanowi okazję do sprawdzenia siły miłości partnera - wystarczy wówczas wrzucić gałązkę oliwną do ognia i jeśli zacznie „tańczyć" i skwierczeć, świadczy to o głębokim uczuciu.

W Bułgarii powszechnym noworocznym zwyczajem jest surwakane. Polega na tym, że dzieci uderzają suwaczkami (tj. gałązkami derenia ozdobionymi wstążkami, koralikami, suszonymi owocami, prażoną kukurydzą i monetami) dorosłych i otrzymują za to drobne prezenty. Warto też wspomnieć o Ladouvane - obrzędzie dla panien obchodzonym na dzień przed Nowym Rokiem tylko w zachodniej Bułgarii, w środkowej części kraju i niektórych regionach wzdłuż Dunaju. Wszystkie miejscowe dziewczęta wrzucają pierścienie, a także owies i jęczmień, symbole płodności do kotła pełnym wody źródlanej, który pozostaje na noc pod gwiazdami, a w Sylwestra wykonuje się wokół niego rytualny taniec.

Z okazji Nowego Roku w Francji składa się rodzinie i przyjaciołom życzenia zdrowia i pomyślności, a także obdarowuje drobnymi prezentami (étrennes).

W Stanach Zjednoczonych powszechne są sylwestrowe imprezy taneczne. Tradycja gremialnego witania Nowego Roku na Times Square sięga początku minionego wieku. Od 1907 roku wraz z odliczanymi sekundami do końca roku opada świecąca kula (New Year's Eve Ball). Wraz z wybiciem północy rozświetla się neon z nową datą, a w powietrzu wiruje deszcz konfetti.

© Jipé - Fotolia.com

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy