Strona głównaStyl życiaJak szybko pokonać smutek? 6 prostych sposobów

Jak szybko pokonać smutek? 6 prostych sposobów

Krótkie pochmurne dni nie sprzyjają dobremu nastrojowi. Jesionno-zimową porą rzadziej przebywamy na zewnątrz i ograniczamy swoją aktywność, a szarość za oknem powoduje zniechęcenie i melancholię. Oto kilka spoosbów na to, by szybko i skutecznie pokonać smutek, ogarniający nas o tej porze roku.
Jak szybko pokonać smutek? 6 prostych sposobów

Weź kąpiel

Lub prysznic, ale taki dłuższy, najlepiej z . Zastosuj przyjemnie pachnące kosmetyki i nie spiesz się myjąc włosy. Relaksacyjne aromaty i masaż głowy od razu poprawią nastrój. Co więcej, sama czynność mycia ciała ma działanie „terapeutyczne", po kąpieli po prostu dobrze się czujemy.

Wyjdź na zewnątrz

Nawet jeśli pada i silnie wieje, wyjdź na parę minut przed blok czy dom. Nieustanne siedzenie w „czterech ścianach" może mieć związek z odczuwaniem przygnębienia, a nawet niedługa zmiana otoczenia, świeże powietrze i parę chwil „chwytania" naturalnego światła poprawia .

Ugotuj coś

Lub upiecz ciasto. Zajęcie się kulinariami może być bardzo odprężające. Ferwor przygotowania wszystkich składników, mieszanie ich, obieranie warzyw i owoców, a wreszcie nadzorowanie gotowania czy pieczenia może być bardzo angażującym i przyjemnym zajęciem. Współczesna moda na samodzielne przygotowywanie posiłków ma więc także lecznicze działanie dla „przygnębionej duszy".

Idź na masaż

Profesjonalny to nie tylko dobroczynne działanie dla mięśni, ale może też być świetnym środkiem na stres i . Badania pokazały, że pacjentów z różnymi problemami fizycznymi i psychicznymi masaże zmniejszają poziom kortyzolu, hormonu stresu. Jednocześnie zaś zwiększają aktywność naturalnych substancji w naszym organizmie związanych z odczuwaniem przyjemności.

Włącz ulubione piosenki

To świetny sposób na poprawę nastroju, wystarczy włączyć lubiane utwory, by lepiej się poczuć. Badania naukowe udowodniły, że może mieć istotny terapeutyczny wymiar, odpowiednio dobrane kompozycje pomagały pacjentom uspokoić się przed operacjami, a także pozwoliły na zażywanie mniejszeji ilości leków przeciwbólowych po zabiegach.

Zaangażuj się w planowanie tego, co przyjemne

Zajmij się czymś, co dobrze ci się kojarzy. Przykładowo, jeśli oczekujesz wizyty przyjaciół, zastanów się, jak spędzicie czas, np. gdzie wybierzecie się na spacer, czy co podasz na kolację. Jeżeli zaś za miesiąc wybierasz się w podróż, zacznij planować, co konkretnie zwiedzisz, obejrzyj (pewnie po raz kolejny) miejsce, w którym zamierzasz się zatrzymać, zastanów się, jakie ubrania spakujesz. Dzięki takiemu gratyfikacja w postaci poprawy nastroju przyjdzie natychmiast i nie musisz czekać do realnego nastąpienia danego wydarzenia, żeby zapomnieć o .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy