Strona głównaStyl życiaJak zacząć 2024 rok? Uważność i ćwiczenia poprawią i sprawność, i samopoczucie

Jak zacząć 2024 rok? Uważność i ćwiczenia poprawią i sprawność, i samopoczucie

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Bath sugeruje, że dla osób, które chcą rozpocząć rok 2024 z nowym planem, aby poczuć się sprawniejszymi i szczęśliwszymi, kluczem do sukcesu może być połączenie praktyki uważności z ćwiczeniami.
Jak zacząć 2024 rok? Uważność i ćwiczenia poprawią i sprawność, i samopoczucie [fot. Annette Meyer from Pixabay]
Działanie łączące i najskuteczniej poprawiają nastrój oraz zdrowie i samopoczucie.

Zarówno aktywność fizyczna, jak i praktyka uważności przynoszą dobrze znane korzyści psychologiczne. Teraz jednak pokazano, w jaki sposób można zwiększyć pozytywne efekty, gdy oba te działania zostaną połączone.

Jak się wydaje uważność może ułatwić podejmowanie ćwiczeń, przede wszystkim motywując ludzi do rozpoczęcia aktywności, a jednocześnie przezwyciężając niewielki ból, dyskomfort lub poczucie niepowodzenia, gdy wysiłek staje się trudny.

Analiza badań pokazała też, że uważność jest bardzo skuteczna w osłabianiu zmartwień, , i pomaga ludziom prowadzić zdrowsze i szczęśliwsze życie.

Korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego wynikające z uważności odnotowuje się zarówno u osób z problemami zdrowotnymi, jak i bez nich.

Badanie przeprowadziła psycholog Masha Remskar, Uniwersytetu w Bath, przy wsparciu Fundacji Medito - organizacji non-profit zajmującej się uważnością, której misją jest budowanie bardziej uważnego świata.

- Rozpoczęcie roku 2024 z postanowieniem, by więcej ćwiczyć, może przynieść naprawdę pozytywne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wiemy jednak, że początek bywa trudny i niełatwo jest trzymać się postanowienia - mówi Masha Remskar z Uniwersytetu w Bath.

- Uważność to podejście, które może pomóc nam „wytrenować" mocne strony psychiczne potrzebne do ćwiczeń i lepszego dostrojenia się do naszego ciała, a także sprawić, że aktywność fizyczna stanie się ciekawsza i że łatwiej będzie nam rozpoznać płynące z wysiłku korzyści - wyjaśnia Remskar.

- Być może dzieje się tak dlatego, że większa uważność skłania nas do innego myślenia o naszym stylu życia, sprawia, że bardziej akceptujemy własne niedociągnięcia, co może pomóc w budowaniu zdrowych nawyków - dodaje Remskar.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy