Strona głównaStyl życiaJakość życia europejskich seniorów - wyniki badań

Jakość życia europejskich seniorów - wyniki badań

Badanie przeprowadzone przez francuski Narodowy Instytut Badań Demograficznych pokazuje, że istnieją znaczne różnice między satysfakcją życiową dojrzałych mężczyzn i kobiet.
Jakość życia europejskich seniorów Mężczyźni i kobiety a starość

Z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Badań Demograficznych (l'Institut national des études démographiques, Ined) wynika, że kobiety z grupy wiekowej 60+ są mniej zadowolone z życia niż mężczyźni z tego samego pokolenia. 34 procent pań deklarowało dużą satysfakcję życiową, podczas gdy taką samą opinię wygłosiło 39 procent panów.

W badaniach przeprowadzonych pomiędzy rokiem 2004 a 2010 wzięło udział 13 550 starszych osób z dziesięciu krajów europejskich. Główny nacisk w ankietach kładziono na informacje dotyczące różnic w zakresie dobrostanu, oczekiwań i korzystania z opieki przez kobiety i mężczyzn.

Jak ustalili uczeni, starszym kobietom żyje się gorzej, ponieważ wiele seniorek zmaga się z (jedynie 45 proc. pań po siedemdziesiątce ma jakiegoś towarzysza życia, w przypadku panów odsetek ten wynosi 51 proc.). Ponadto znaczna ilość kobiet doświadcza silniejszych problemów ekonomicznych na emeryturze, co wynika z podejmowanej przez nie roli w rodzinie, słabszego wykształcenia i dyskryminacji płacowej.


Poziom dobrobytu w przypadku kobiet pozostających w związku został zmierzony biorąc pod uwagę życie w okolicy o dobrze zaopatrzonych sklepach, odpowiednio funkcjonującym transporcie oraz dobrej ofercie wypoczynkowej. Jeśli chodzi o samotne kobiety, oceniono wysokość dochodów, bycie właścicielką nieruchomości oraz mieszkanie w pobliżu niezbędnych w życiu codziennym udogodnień. Wyższe przywiązanie kobiet do ich środowiska życia wynika z częstszej w ich przypadku mniejszej mobilności (dojrzałe kobiety rzadziej mają niż mężczyźni w tym samym wieku) i większej zależności sposobu wykonywania codziennych obowiązków m. in. od infrastruktury bliskiego otoczenia.

Poziom zadowolenia z życia jest podobny u kobiet i mężczyzn pozostających w związkach. Małżeństwa w dojrzałym wieku częściej posiadają mieszkania lub domy oraz mogą liczyć na lepszą opiekę i mobilność.

Północna Europa lepszym miejscem do życia dla seniorów

Najlepiej seniorom żyje się w Holandii, Danii i Szwecji, a następnie (w porządku malejącym) w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Grecji. Co nieoczekiwane, w Niemczech i Austrii osoby z grupy 60+ deklarują niższą satysfakcję życiową.

Czynniki wpływające na dobrostan starszych kobiet różnią się w zależności od regionu. Z badań Ined wynika, że dla mieszkanek krajów skandynawskich na zadowolenie z życia wpływa bliskość sklepów i komunikacji, dostęp do rekreacji, a także niezależność finansowa.

Samopoczucie kobiet Europy Środkowej w znacznej mierze zależy od tego jak daleko mieszkają od swoich . W przypadku samotnych kobiet silnym wskaźnikiem zadowolenia z życia jest ponadto sytuacja ekonomiczna. Podobnie rzecz ma się z paniami z południowych regionów Europy - ich satysfakcja z życia ściśle wiąże się z regularnością kontaktów z dziećmi i bliskością geograficzną domów pociech.

Według Ined opisywane różnice wynikają z odmiennego w rozmaitych regionach legislacji dotyczącej pań (np. czy mogą otrzymywać emeryturę po mężu), statusu kobiet oraz wysokości wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy