Strona głównaStyl życiaJeśli wierzysz w stereotypy o starości, nie możesz liczyć na długowieczność

Jeśli wierzysz w stereotypy o starości, nie możesz liczyć na długowieczność

Jeśli dajemy się przekonać negatywnym stereotypom o starości, mogą nam one rzeczywiście skrócić życie.
Wierzysz w stereotypy o starości? Nie licz na długowieczność Jak przekonują badacze z Yale University, nawet jeśli nie jesteśmy świadomi negatywnych myśli na temat , które łatwo się tworzą pod wpływem społeczeństwa, i tak mogą skrócić nam życie o parę lat.

Uczeni w ciągu ponad dwóch dekad obserwacji odkryli, że starsi ludzie, którzy bardziej pozytywnie postrzegali proces starzenia się, żyli średnio 7,5 lat dłużej niż osoby, które negatywniej postrzegały ten czas.

Wspomniane dłuższe o 7,5 lat życie dotyczyło ludzi z optymistyczną, dobrą oceną starości i pozostało w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, takich jak: wiek, płeć, status społeczno-ekonomiczny, poziom i ogólny stan zdrowia. Jak wskazują autorzy badań, wpływ bardziej pozytywnego postrzegania starzenia się na dłuższe życie jest większy niż ten zwiazany z niską wartością skurczowego ciśnienia tętniczego czy poziomu . Te ostatnie oznaczały życie dłuższe średnio o cztery lata w badanym okresie. Co więcej, wpływ dobrego nastawienia jest wyższy i niezależny od efektu związanego z niższym wskaźnikiem masy ciała, nie paleniem papierosów, a także aktywnością fizyczną (te czynniki odpowiadały za życie dłuższe o trzy lata).

Takie wyniki uzyskano na podstawie badań z udziałem 660 uczestników w wieku powyżej 50 lat. Na początku analiz poproszono uczestników o określenie, czy zgadzają się z określonymi stwierdzeniami, takimi jak „gdy się zestarzejesz, będziesz mniej użyteczny". Po 23 latach porównano uzyskane odpowiedzi ze wskaźnikami zgonów.

Skąd związek między sposobem postrzegania starości i większymi szansami na dłuższe życie? Autorzy sądzą, że osoby pozytywnie oceniające starość mogą po prostu wykazywać większą wolę życia. Co więcej, pesymistyczne nastawienie do „jesieni życia" może oznaczać wyższy , co ma przełożenie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

O badaniach napisano w Journal of Personality and Social Psychology.

Źródło:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X