Strona głównaStyl życiaJuż 10 minut ćwiczeń dziennie poprawia pamięć

Już 10 minut ćwiczeń dziennie poprawia pamięć

Wystarczy dziesięć minut wysiłku fizycznego dziennie, by poprawić funkcjonowanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za przechowywanie i przywoływanie wspomnień.
Już 10 minut ćwiczeń dziennie poprawia pamięć
Pewnie już wiesz, że regularna aktywność fizyczna oznacza nie tylko ładniejszą sylwetkę, ale i lepsze samopoczucie. Dzięki treningom możesz też liczyć na ochronę zdolności poznawczych. Teraz okazało się, że już bardzo krótki, bo 10-minutowy umiarkowany usprawnia komunikację pomiędzy obszarami mózgu opowiedzialnymi za pamięć.

Uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Uniwersytetu w Tsukaba (w Japonii) zaprosili do badań 36 młodych zdrowych osób i poproszono je, by przez 10 minut ćwiczyły jogę lub spacerowały. Wszystkich uczestników poddano testom pamięci przezd okresem ćwiczeń i po nim. Następnie kilkanaścioro badanych dalej wykonywało jakieś ćwiczenia, podczas pozostali odpoczywali, a później ponownie wykonano testy. Ustalono, że niewielki wysiłek fizyczny był związany z lepszą komunikacją pomiędzy hipokampem i korowymi obszarami mózgu - te regiony mają związek z pamięcią.

Nawet krótka aktywność szybko zwiększyła przetwarzanie i skutkowała wyższą aktywnością w hipokampie oraz otaczających go regionach, jak również zwiększonym sprzężeniem między hipokampem a obszarami korowymi, o których wiadomo, że wspomagają przetwarzanie pamięci. Wobec tego można wnioskować, że już umiarkowane ćwiczenia, takie jak i , mogą poprawić pamięć. Dalsze badania są potrzebne, by sprawdzić, czy można liczyć na długotrwałe skutki łagodnych ćwiczeń na poziom zagrożenia związaną z wiekiem utratą pamięci, piszą autorzy badań.

Wyniki badań są dostepne w Proceedings of the National Academy of Sciences.

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X