Strona głównaStyl życiaKanada: samobójstwo najczęściej popełniają najstarsi

Kanada: samobójstwo najczęściej popełniają najstarsi

Badania wykazują, że starsi obywatele cechują się znacznie większym ryzykiem samobójstwa niż nastolatkowie. Eksperci w dziedzinie zdrowia psychicznego obawiają się, że opieka psychologiczna może być nieosiągalny dla większości seniorów.
Kanada: samobójstwo najczęściej popełniają najstarsi [© Artem Furman - Fotolia.com] Psycholodzy kliniczni z University of Western Ontario uważają, że brak świadomości społecznej na temat problemu jest kluczowym zagadnieniem, które dotyka nie tylko osoby starsze, ale także ich rodziny i całe społeczeństwo.

Kanadyjski raport statystyczny informuje, że mężczyźni w wieku 85 - 89 lat mają najwyższy wskaźnik samobójstw wśród wszystkich grup wiekowych całego kraju. Stosunek wśród wspomnianej grupy wynosi około 31 na 100.000. Co więcej, najstarsi zazwyczaj odbierają sobie życie przy użyciu bardziej brutalnych środków, czytamy w raporcie.

Jednym z wyzwań, przed którymi często stoją ludzie starsi, jest przekonanie o konieczności samotnego zmagania się z trudnymi sytuacjami i przykrymi nastrojami, wskazują badacze. „Jestem z tym sam/a," „coś jest ze mną nie tak", „nikt mnie nie rozumie" - oto częste myśli towarzyszące starszym osobom przebywającym z dala od rodziny, dodają psycholodzy.

Niska świadomość społeczna pozwala ludziom zmagać się z tymi problemami i wielu nie wierzy, że ich fizyczne i mogą być skutecznie leczone, mówią badacze.

W rezultacie najstarsi obywatele częściej decydują się na dramatyczne rozwiązanie. Uważając, że problemy ich przerastają, popełniają samobójstwo. Okazuje się, że mężczyźni po 85 roku życia mają na wyższy wskaźnik samobójstw niż pozostałe grupy wiekowe.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:00:44, 30-08-2013 ~gość: 83.30.167.xxx

    Samobójstwo jest niby aktem świadomym, ale to pomyłka. Myślę, że problem trwa od lat u osób, które mają za sobą próby samobójcze. Dobrze to opisuje autorka dość ciekawej książki (Wanda Prątnicka) w dziele "Opętani przez duchy".
  • 23:14:14, 30-08-2013 pluto37

    QUOTE]

    Zdarza mi się czytac prase kanadyjską dość czesto i jakoś nie ma tam straszliwych alarmów w tej kwestii.
    Problemem za to są zgony w wyniku użycia broni, albo przedawkowania narkotyków.
    faktem jest, że starzy ludzie bywaja samotni, bo migracja od Atlantyku po Pacyfik i od Yukonu po Kalifornie i Floryde za pracą i in. atrakcjami niedostepnymi w większości Kanady dla młodych pokoleń jest niespotykana w Europie.
    A ponadto jeśli w jednych prowincjach bezrobocie siega 30% to na miejscu zostaja starzy ludzie, a młodziez szuka pracy i lepszych warunków czasem kilka tysiecy km dalej.
    A opieka nad starcami o niskich dochodach nie jest na rewelacyjnym poziomie.
    Tak, że same statystyki i statystyczne rewelacje bez całego społecznego tła są niewiele warte.
    ... zobacz więcej
  • 09:28:37, 31-08-2013 martok

    Być może w Kanadzie rzeczywiście najbardziej pod tym względem zagrożeni są najstarsi, ale w Polsce ta korelacja się nie potwierdza. Na przykład w Kanadzie najwięcej samobójstw było w grupie wiekowej 85-89. W Polsce w grupie o wiele większej (85-100 lat) w r. 2012 samobójstwo popełniło 79 osób, a w grupie 70-74 było to 137 osób. Dla porównania w tym samym roku w grupie wiekowej 20-24 lata, samobójców było 525, a w grupie 50-54 aż 636.

    Ponadto ogólna liczba samobójstw w Polsce nie rośnie lecz raczej nieco spada - taki jest wniosek z danych za ostatnie 20 lat (1991-2011).

    A tak na marginesie - zastanawiam się, czy do tych kanadyjskich samobójstw dodano też liczne przypadki eutanazji, która obecnie (od ponad roku) w Kanadzie, podobnie jak w wielu innych cywilizowanych krajach, jest praktycznie legalna. Jeśli tak, to moim zdaniem liczba ta została sztucznie zawyżona.
    *
    ... zobacz więcej
  • 11:19:04, 31-08-2013 pluto37

    [quote=martok]
    Cytat:
    A tak na marginesie - zastanawiam się, czy do tych kanadyjskich samobójstw dodano też liczne przypadki eutanazji, która obecnie (od ponad roku) w Kanadzie, podobnie jak w wielu innych cywilizowanych krajach, jest praktycznie legalna. Jeśli tak, to moim zdaniem liczba ta została sztucznie zawyżona.
    *
    Eutanazja chyba nie jest dozwolona w Kanadzie, ale to w sumie mało ważne, bo samobójstwo to jest w końcu eutanazja z własnego wyboru dokonana własnoręcznie.

    Jest w tym jakiś paradoks, że pomagając w zejściu zniedołężnałemu i zbolałemu człowiekowi pomocnik naraża się na drakońskie kary, a sprawny samobójca ewntualnej kary spodziewac się może wyłącznie na tamtym świecie.
    ... zobacz więcej
  • 11:41:37, 31-08-2013 martok

    Cytat:
    pluto37
    Eutanazja chyba nie jest dozwolona w Kanadzie
    Napisałem, że eutanazja jest praktycznie legalna, gdyż po orzeczeniu Sądu Najwyższego sytuacja w dzisiejszej Kanadzie jest podobna do tej, jaka była w np. Holandii 20 lat temu – teoretycznie prawo nie dopuszczało tam eutanazji, lecz w rzeczywistości sądy nie przyjmowały żadnych pozwów w tej kwestii. Obecnie eutanazja w Holandii jest (pod pewnymi warunkami) całkowicie dopuszczona.
    Cytat:
    [W Kanadzie, w czerwcu 2012] Sąd Najwyższy Kolumbii Brytyjskiej uznał, że zakaz eutanazji jest pogwałceniem zagwarantowanych przez konstytucję wolności. Dał przy tym rok parlamentowi, by wprowadził niezbędne zmiany w ustawach.
    Podobnie jest w Vermont, gdzie (już w tym roku):
    Cytat:
    Większością 17 przeciwko 13 głosom Senat stanowy zatwierdził ustawę pod nazwą Patient Choice and Control at End of Life Act (ustawa o kontroli i wyborze pacjenta pod koniec życia). Jej celem jest „zezwolenie świadomemu, kompetentnemu umysłowo pacjentowi na przyjęcia środka przyspieszającego śmierć, jeśli ma przed sobą nie więcej niż pół roku życia”.
    ... zobacz więcej
  • 14:02:49, 31-08-2013 pluto37

    Sąd Najwyższy w BC to jeszcze nie cała Kanada. Tak jak Vernon to nie całe US.
    Ale widac, że jakies legislacyjne udogodnienia w tej dziedzinie sie w swiecie zachodniej cywilizacji dzieją.
    W końcu JP II tez wyraził zgode na to, zeby nie utrudniano mu przy pomocy eksperymentów medycznych odejścia na drugą stronę tęczy.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy