Strona głównaStyl życiaKilka kroków do lepszego samopoczucia

Kilka kroków do lepszego samopoczucia

Po prawie czterech latach pracy dla Daily Telegraph felietonistka Lesley Garner postanowiła powrócić z kolumną Lifeclass. Choć zmieniła swoje plany zawodowe i nie zamierza kontynuować aktywności, która przyniosła jej popularność, żegna się ze swoimi czytelnikami osobistą narracją o pięciu krokach do lepszego nastroju, nawet gdy przechodzi się trudny czas.
Kilka kroków do lepszego samopoczucia [© Elenathewise - Fotolia.com] To była bardzo wymagająca praca, choć kolumna nosiła tytuł „Lifeclass", to miałam wrażenie, że to właśnie ja się uczę - od czytelników, napisała Lesley Garner. Po różnych, osobistych doświadczeniach, problemach, a nawet dramatach, oto, co postanowiła przekazać.

1. Niczego nie rób w pojedynkę


Jedną z wielu cennych lekcji, jakie odebrałam dzięki tej pracy jest ta, zgodnie z którą nic jest tak trudne, wyjątkowe, wymagające lub bolesne, że nikt inny na pewno tego nie przechodził. Nie jesteś jedynym nastolatkiem, który zastanawia się, czy jest gejem i dlaczego nie ma przyjaciół. Nie jesteś jedynym rodzicem, który gryzie się losem swoich dzieci na imigracji. Nie jesteś jedynym mężem, który usłyszał od żony, ze ona potrzebuje trochę więcej przestrzeni, ani jedyną żoną, której wydaje się, że charakter małżonka się zmienił. Nie jesteś wreszcie jedyną osobą, która siedziała w fotelu i zastanawiając się, czy nie jest za późno, aby znaleźć kogoś wyjątkowego.

Twoje problemy zostaną zmniejszone o połowę, jeśli otworzysz się na innych i podzielisz się swoimi smutkami. Od tego są przyjaciele, ale i profesjonalne organizacje specjalizujące się w niesieniu pomocy w różnorodnych, trudnych sytuacjach życiowych - od przechodzenia żałoby przez bezrobocie, po problemy w małżeństwie.

2. Skorzystaj z nowych możliwości

Jak znaleźć ludzi, którzy w podobnej sytuacji? Internet jest tu nieoceniony. Wiele dni spędziłam godzinami w wpisując w Google "pomoc dla osób starszych", "kryzys wieku średniego", "celibat" lub "brak niezależności" i nie mogłam wyjść z zdziwienia, jak wiele informacji dostępnych jest po naciśnięciu jednego guzika...

Dzięki Internetowi możesz też dotrzeć do „pokrewnych dusz", zarówno dzięki znalezieniu odpowiedniego forum, jak i informacji o spotkaniach określonych grup w twojej okolicy. Jeśli czujesz się samotny/a i nie wiesz, jak toczy się życie lokalnej społeczności, zerknij do gazety, sprawdź w Internecie, etc. Może cię mile zaskoczyć liczba inicjatyw, dokoła tworzą się grupy dyskusyjne, grupy wsparcia, etc.

3. Przeczytaj coś pomocnego.


Jakkolwiek teren tu grząski, spośród tak wielu dostępnych tytułów znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Oto kilka propozycji: J-Y. Arrivé, „Jak przeżywać emocje", E. de Bono, „Umysł kreatywny: 62 ćwiczenia rozwijające intelekt", P. D. Kramer, „Czym jest depresja", Philip G. Zimbardo, John Boyd „Paradoks czasu".

4. Rozchmurz się


O rany, wiadomo, że to łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli umiał(a)byś to osiągnąć, po co ci jakiekolwiek porady. Jednak nikt nie jest wyposażony w kompletny zestaw „emocjonalnych narzędzi" bez kilku ćwiczeń, które umożliwiają przerwać niepokój i znaleźć inną perspektywę. Nawet w procesie odczuwania smutku i cierpienia ludzie mogą uzyskać spokój umysłu stosując powszechnie dostępne sposoby, np. oglądając komedię w telewizji, idąc na spacer, patrząc na chmury, zajmując się ogrodnictwem czy obserwacją ptaków i słuchaniem ich śpiewu.

Bardzo mądra kobieta powiedziała mi kiedyś, żebym postarała się wyobrazić sobie przez chwilę, że mam siedem lat. Taka „terapia" sprawia, że świat choć na chwilę staje się bardziej zabawny i beztroski.

5. Zmień perspektywę


Zdałam sobie sprawę, że problemem wielu ludzi jest po prostu ciągłe rozważanie tego samej kwestii w ten sam sposób. W ten sposób tracą szerszy ogląd sprawy. jedyne, co staram się wówczas zrobić, to przedstawić sprawę z innej perspektywy.

Powtarzanie okazuje się być nie tylko matką studiów, ale i braku rozwoju... Jeśli bowiem nie widzisz żadnego rozwiązania sytuacji i wciąż utwierdzasz się w swoim przekonaniu, łatwo możesz wpaść w obsesję. Podczas gdy szaleństwo każe myśleć ciągle to samo, zdrowy rozsądek apeluje „spróbuj pójść w innym kierunku". Nie trzymaj się ciągle tych samych argumentów, pozwól innym wyrazić swoją opinię, może się okazać, że zmieni twoją postawę.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:34:15, 26-04-2010 bachor

    Podoba mi się ale muszę przemyśleć ....

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy