Strona głównaStyl życiaKlucz do długowieczności: niepalenie i aktywność towarzyska

Klucz do długowieczności: niepalenie i aktywność towarzyska

Naukowcy University of Otago odkryli pewne sekrety długowieczności: niepalenie i regularne kontakty z innymi są typowymi cechami stulatków Nowej Zelandii.
Klucz do długowieczności: niepalenie i aktywność towarzyska [fot. collage Senior.pl / Canva]
Decyzja o niepaleniu i utrzymanie sieci społecznej jest najlepszą inwestycją, jaką można poczynić dla dobrego starzenia się - mówi geriatra prof. Yoram Barak.
Bycie aktywnym społecznie oznacza fizyczne wychodzenie z domu i wchodzenie w interakcje z ludźmi, takie jak: odwiedzanie przyjaciół, wolontariat lub udział w rozrywkach typu koncert czy - wyjaśnia profesor Barak.
Autorzy przeanalizowali dane dotyczące niemal stulatków, którzy byli wolni od powszechnych chorób przewlekłych, takich jak , , i nadciśnienie. Przejrzano też informacje na temat ponad stu tysięcy ludzi po sześćdziesiątce.

Okazało się, że dwa czynniki były najczęściej obecne u - regularne kontakty z innymi ludźmi oraz niepalenie papierosów.

Większość stulatków stanowiły kobiety i w każdej grupie wiekowej mniej pań niż panów miało przewlekłych opisanych powyżej. Do innych czynników sprzyjających zdrowemu starzeniu się i długiemu życiu należały też regularne ćwiczenia fizyczne.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy